Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zakázal od pátku kvůli koronoviru vývoz dezinfekčních přípravků na ruce. Opatření se týká všech kromě výrobců.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Vojtěch zakázal vývoz dezinfekce

„Všem osobám, s výjimkou výrobců, se od 6. března 2020 zakazuje vyvážet z území České republiky všechny přípravky osobní hygieny určené na dezinfekci rukou, s výjimkou přiměřeného množství pro osobní potřebu,” napsal Vojtěch v mimořádném opatření ministerstva zdravotnictví.

Podle ministra lze očekávat, že se nákaza koronavirem bude dále významně na území České republiky šířit.

„Jelikož nelze jednoduše poznat pacienta s onemocněním COVID-19, je naprosto nezbytné, aby byl k dispozici dostatek přípravků osobní hygieny, které pomohou zabránit přenosu tohoto onemocnění na zdravé osoby. Opatření se zaměřuje na všechny osoby, zejména dovozce a distributory vymezených přípravků osobní hygieny na území České republiky, s výjimkou výrobců,” uvedl Vojtěch.

Reguluje se už prodej respirátorů

V České republice je nákaza novým typem koronaviru potvrzena u 12 pacientů. V souvislosti s tím významně vzrostly ceny dezinfekce na českém trhu, některé zboží je dočasně i nedostupné.

Vojtěchovo nařízení následuje po středečním rozhodnutí ministerstva financí regulovat ceny respirátorů třídy FFP3. Opatření má zamezit zneužívání situace kolem šíření koronaviru. Podle nařízení ministerstva zdravotnictví je v současné době možné respirátory prodávat pouze zdravotnickým a sociálním zařízením, orgánům ochrany veřejného zdraví, složkám integrovaného záchranného systému a dalším orgánům státní správy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků