Hlavní obsah
Vojáci v Jižní Koreji dezinfikují ve městě Daeg chodníky. Foto: Kim Kyung-hoon, Reuters

Ochranné pomůcky docházejí, je třeba rychle jednat, varovala WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) v noci na středu varovala, že rychle docházejí ochranné pomůcky, jako jsou masky a brýle pro zdravotnický personál. Důvodem je vysoká spotřeba, panické nákupy i manipulace trhu. Vyzvala k nárůstu produkce o 40 procent.

Vojáci v Jižní Koreji dezinfikují ve městě Daeg chodníky. Foto: Kim Kyung-hoon, Reuters
Ochranné pomůcky docházejí, je třeba rychle jednat, varovala WHO

„Mám obavy, že schopnost zemí reagovat bude zrazena značným a rostoucím narušením globálních dodávek osobních ochranných pomůcek způsobeným rostoucí poptávkou, jejich hromaděním a zneužíváním,“ řekl v Ženevě předseda WHO Tedros Adhanom Gebreyesus.

Podle něj by nedostatek pomůcek mohl způsobit vážné problémy při boji s nemocí Covid-19, kterou koronavirus způsobuje. „Nemůžeme zastavit Covid-19 bez ochrany našeho zdravotnického personálu,“ uvedl Gebreyesus.

„Bez zajištění dodavatelského řetězce je riziko pro zdravotníky bojující na celém světě s Covid-19 reálné,“ varoval na Twitteru šéf Světové zdravotnické organizace.

„WHO vyzývá průmysl a vlády, aby zvýšily výrobu osobních ochranných pomůcek o 40 procent, aby se vypořádaly s globální poptávkou kvůli epidemii Covid-19. Průmysl a vlády musejí jednat rychle, aby zvýšily dodávky, omezily restrikce na export a uplatnily opatření proti spekulacím a hromaděním zásob,“ dodal na sociální síti.

Ministerstvo zdravotnictví ČR v úterý rozhodlo, že od středy zakazuje vývoz všech respirátorů třídy FFP3 mimo Českou republiku a jejich prodej komukoli mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy.

WHO odhaduje, že pro zvládnutí epidemie viru Covid-19 bude potřeba 89 milionů zdravotnických masek, 76 milionů párů chirurgických rukavic a 1,6 milionu ochranných brýlí.

Gebreyesus dodal, že WHO poslala více než půl milionu ochranných pomůcek do 27 zemí.

Světová banka oznámila, že poskytne 12 miliard dolarů na okamžitou pomoc zemím postiženým koronavirovou epidemií. Podpora jde do zdravotnictví i ekonomiky, která utrpěla kvůli nemoci.


yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků