Hlavní obsah
Nošení ochrany úst a nosu je povinné od čtvrtka. Foto: Hannah Mckay, Reuters

Přestože některé země jako Česko nařídily nosit roušky či jejich náhrady všem obyvatelům, podle některých expertů to může riziko nákazy koronavirem dokonce zvýšit, pokud se o ně lidé špatně starají.

Nošení ochrany úst a nosu je povinné od čtvrtka. Foto: Hannah Mckay, Reuters
Nesprávně ošetřované roušky mohou riziko nákazy zvýšit

„Pro normální lidi, kteří chodí po ulici, to není dobrý nápad,“ řekla Jenny Harriesová, zástupkyně poradce britské vlády pro oblast zdravotnictví. „Problém je, že lidé mají (většinou) jen jednu jednorázovou roušku. Nenosí ji pořád, sundávají si ji, když se vrátí domů, a položí ji na nevyčištěný povrch. Anebo jsou venku, mají špinavé ruce, částečně si ji sundají, něco se o ni otře... Ve skutečnosti tak virus uvězní v roušce a dýchají jej,“ vysvětlila listu The Independent.

„Roušky se musí umět správně nosit, často měnit, správně sundávat, jednorázové roušky bezpečně vyhodit a používat spolu se všeobecnými pravidly hygieny, aby k něčemu byly,“ dodal Jake Dunning, šéf oddělení nových nemocí britského institutu Public Health England.

Pokud vlastníte jednorázové roušky, nesnažte se je prát či čistit. „U jednorázových výrobků by praní i čištění mohlo ohrozit jejich filtrační schopnost, tvar či doplňky, jako například upevňovací gumičky,“ dodal Paolo D’Ancona z italského Vyššího zdravotnického institutu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků