Hlavní obsah

Testy na koronavirus spustila americká Národní garda na loď v karanténě z vrtulníku

U pobřeží Kalifornie zůstává v karanténě výletní loď Grand Princess. S podezřením na nákazu koronavirem je na palubě lodi nejméně 45 lidí. Kvůli nedostatečnému vybavení musela zasáhnout i americká Národní garda, která za pomoci dvou helikoptér dodala lodi testovací soupravy, uvedla agentura Reuters. Na palubě je dohromady přibližně 3500 lidí.

Testy na koronavirus spustila americká Národní garda na loď v karanténě z vrtulníku

Dodávku testovací soupravy zprostředkovala společně s Národní gardou také pobřežní hlídka a Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí.

„Nenecháme loď zakotvit, dokud pasažéry neotestujeme na přítomnost koronaviru,“ uvedl guvernér Kalifornie Gavin Newsom.

Grand Princess skončila v karanténě poté, co z ní při okružní plavbě vystoupili dva lidé, kteří byli nakaženi koronavirem. Jeden z nich, 71letý muž, později v Kalifornii zemřel.

Test nemusí absolvovat všichni lidé na palubě. Jedná se pouze o zhruba padesátku lidí, které posádka izolovala v kajutách. Tito lidé totiž přišli do úzkého kontaktu s dvojicí nakažených.

Výletní loď Grand Princess proplouvá kolem Golden Gate Bridge

Foto: Scott Strazzante, ČTK/AP

„Jakmile budeme mít výsledky testů, společně s vedením státu Kalifornie rozhodneme o nejlepším kotvišti pro loď, abychom neohrozili bezpečnost cestujících, ale také okolních obyvatel,“ uvedla šéfka oddělení krizového řízení města San Franciska Mary Ellen Carrollová.

Grand Princess se pohybuje přibližně 112 kilometrů od kalifornského pobřeží. Tuto vzdálenost by urazila zhruba za dvě a půl hodiny.

V Kalifornii je zatím potvrzených 59 případů nakažení koronavirem. Jedná se o druhé nejvyšší číslo v USA po státu Washington, kde je potvrzených případů 70. Guvernér Newsom vyhlásil pro Kalifornii celostátní nouzovou situaci.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků