Hlavní obsah
 

Zlodějům v Drážďanech stačilo k miliardové krádeži jednoduché nářadí

Klenotnice Zelená klenba v drážďanském Rezidenčním zámku, z níž byly v pondělí ráno ukradeny tři kolekce šperků, broží, náhrdelníků a bohatě zdobený kord v odhadované ceně miliardy eur, nebyla nijak zvlášť chráněná. Jak upozornil časopis Der Spiegel, zloději k jejímu dobytí nepotřebovali nic než celkem běžné nářadí. Bulvární deník Bild zase podotýká, že v budově nebylo tlačítko alarmu.

 
Zlodějům v Drážďanech stačilo k miliardové krádeži jednoduché nářadí

V budově byli před pondělní pátou hodinou ranní dva strážní. Při krádeži byl jeden na obchůzce, ale druhý viděl na záběru z kamery, že v klenotnici řádí dva zloději, o nichž v pondělí deník Bild napsal, že podle nahrávky byli malého vzrůstu. Policii musel strážný zavolat telefonem, protože v budově nebylo tlačítko alarmu. Oba strážní také proti zlodějům nezasahovali, protože nebyli ozbrojeni.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Zloději ukradli v drážďanské klenotnici šperky za miliardu eur.

Video: Reuters

Der Spiegel v bloku věnovaném krádeži v ranním přehledu událostí Die Lage zmiňuje, že stejně hrozné jako představa, že by cenná díla byla roztavena, protože jsou na volném trhu neprodejná, je i to, jak snadno se oba zloději do klenotnice dostali a že jim tomu stačilo obyčejné ruční nářadí. Nejprve přeřezali mříž na okně, kterým se dostali do budovy, a pak sekyrou rozbili bezpečnostní sklo u vitríny, sebrali cennosti a stejnou cestou se dostali zpět.

Autor bloku Philipp Wittrock ovšem zmiňuje, že vše měli dokonale načasované, jako tomu bývá při filmových loupežích. Vloupání bylo nahlášeno v 4:59 a už v 5:04 bylo posláno na místo činu první policejní auto, které tam dojelo v 5:08. To už ale byli zloději pryč. O vozidle Audi A6, kterým ujeli, měla policie informace v 5:05, jenomže zloději auto vyměnili za jiné a audi v garáži zapálili.

Klenotnice Zelená klenba v Drážďanech.

Foto: Sebastian Kahnert, ČTK/AP

Zřejmě jim pomohlo vyřazení rozvodny pod Augustovým mostem, kde byl v té době nahlášen výpadek dodávek elektrické energie. Tím si mohli zajistit, aby se dostali oknem do budovy, aniž se spustil alarm.

Postup zlodějů je stejný jako ve filmech o velkých loupežích starých půl století.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků