Hlavní obsah
Per Olov Enquist na záběru z roku 2011 Foto: Profimedia.cz

Zemřel švédský spisovatel a dramatik Per Olov Enquist

Ve věku 85 let zemřel jeden z nejvýznamnějších švédských spisovatelů a dramatiků 20. století, autor dvaceti románů, Per Olov Enquist. Švédským médiím to v neděli sdělili jeho příbuzní, podle nichž zemřel v sobotu večer ve spánku po dlouhé nemoci. Řadu jeho děl uvedla česká divadla, napsal i scénář k oskarovému filmu Pelle dobyvatel.

Per Olov Enquist na záběru z roku 2011 Foto: Profimedia.cz
Zemřel švédský spisovatel a dramatik Per Olov Enquist

„Zemřel P. O. Enquist. Děkuji vám za úžasné čtenářské zážitky, chytré postřehy a zajímavé příspěvky do diskuze,” vyjádřila na Twitteru rodině soustrast švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Enquist měl podle agentury DPA dlouhodobě zdravotní potíže se srdcem. V roce 2016 prodělal mrtvici.

Jeden z nejčtenějších švédských spisovatelů je mimo jiné autorem románů Legionáři, Svržený anděl, Návštěva osobního lékaře, Kniha o Blanche a Marii, divadelních her Noc tribádek, Faidra a Ze života žížal. Napsal také scénáře k válečnému dramatu Hamsun, televiznímu seriálu o Augustu Strindbergovi i k oscarovému filmu Pelle dobyvatel.

Enquist se narodil 23. září 1934 v severošvédské vesnici Hjoggböle. Vystudoval literaturu na univerzitě v Uppsale, poté byl kulturním kritikem v denících Svenska Dagbladet a Expressen a působil i jako televizní moderátor. Krátce žil v Kodani, v západním Berlíně a v Los Angeles, kde působil jako profesor na Kalifornské univerzitě. V roce 1961 debutoval dílem Křišťálové oko, ale mezinárodní věhlas mu přinesl až román Legionáři, který byl přeložen do několika světových jazyků a byl také zfilmován.

Enquist několikrát navštívil Československo i Českou republiku. Na podzim 1989 zavítal do Prahy na jednu z divadelních premiér, a stal se tak přímým svědkem sametové revoluce. Od té doby byl pravidelným hostem filmových, divadelních i literárních festivalů.

V roce 1999 dostal literární Augustovu cenu za dílo Návštěva osobního lékaře, která mu zajistila mezinárodní úspěch. Podruhé dostal tuto cenu v roce 2008 za svou autobiografii Odlišný život.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků