Hlavní obsah
Ukrajinský transportér v ulicích Volnovachy Foto: Reuters

V Berlíně se má jednat o válce na Ukrajině

V Berlíně se ve středu večer uskuteční další ministerská schůzka o situaci na východě Ukrajiny. Oznámila to v úterý mluvčí německého ministerstva zahraničí. Zájem o setkání ministrů Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie podle ní projevily Kyjev a Moskva. Na Donbasu probíhají už týden extrémně tvrdé boje o doněcké letiště.

Ukrajinský transportér v ulicích Volnovachy Foto: Reuters
V Berlíně se má jednat o válce na Ukrajině

Ukrajinský ministr Pavlo Klimkin na tiskové konferenci v Kyjevě slova německé mluvčí potvrdil s tím, že návrh konzultoval se svým německým partnerem Frankem-Walterem Steinmeierem.

Schůzka v takzvaném normandském formátu má předcházet summitu Vladimira Putina, Petra Porošenka, Angely Merkelové a Françoise Hollanda, který se měl uskutečnit původně už 15. ledna v kazašské Astaně, ale byl na poslední chvíli zrušen. Podle diplomatických zdrojů ovšem stále žije naděje, že by se do konce ledna mohl summit uskutečnit.

Trosky doněckého letiště

Foto: Reuters

Klimkin oznámil, že středeční ministerská schůzka v Berlíně by měla být věnována plnění minských dohod. „Jde zejména o stažení těžké výzbroje, zajištění humanitární pomoci potřebným, osvobození zajatců a kontrolu rusko-ukrajinské hranice,” řekl ukrajinský ministr.

Ke stažení těžké výzbroje už vyzývala na konci týdne Moskva, ale Kyjev na to nereagoval. [celá zpráva]

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Boje v Doněcku přitvrzují

Video: Reuters

Do oblasti bojů naopak obě strany přisouvají zbraně. Pohyb ukrajinských sil znepokojil Moskvu, Kyjev ji zase obviňuje, že z Ruska proudí tanky a transportéry separatistům.

Mohutná ostřelování si v posledních dnech vyžádala životy civilistů. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků