Hlavní obsah
Jaderná elektrárna Ringhals Foto: Profimedia.cz

Švédští liberálové chtějí znovu nahodit odstavený jaderný reaktor

Švédští liberálové v úterý přišli s vlastním návrhem, jak vyřešit stávající energetickou krizi v zemi. Žádají opětovné spuštění v prosinci odstaveného jaderného reaktoru Ringhals 1 na jihu země. Podle předsedkyně liberálů Nyamky Sabuniové by bylo takové řešení levné a rychlé.

Jaderná elektrárna Ringhals Foto: Profimedia.cz
Švédští liberálové chtějí znovu nahodit odstavený jaderný reaktor

„Pokud budeme pokračovat tímto způsobem, dostaneme se na úroveň rozvojových zemí. To nesmíme připustit, “ uvedla Sabuniová podle švédské veřejnoprávní televize SVT. Liberálové už proto navrhli změnu legislativy, která by umožnila - v rozporu se stávající energetickou strategií vlády - odstavený reaktor znovu spustit.

Liberálové, kteří v parlamentu tolerují menšinovou vládu sociálních demokratů a zelených, reagují na to, že Švédsko po odstavení zastaralého jaderného reaktoru Ringhals 1 sužuje nedostatek elektřiny a ceny energie letí vzhůru. Země se totiž zavázala spoléhat v budoucnu výhradně na obnovitelné zdroje. Po odstavení zatím posledního reaktoru se však ukázalo, že Švédsko na něco takového není připraveno. Muselo spustit naftovou elektrárnu Karlshamn a začít kupovat elektřinu z fosilních elektráren v Německu a Polsku.

V severské zemi se na začátku tohoto roku rozhořela debata o tom, zda není čas přehodnotit vládní energetickou strategii. Zatímco nápad švédské veřejnoprávní televize SVT, aby přetížené energetické síti ulevili občané snížením spotřeby, vyvolal posměch, objevily se i serióznější nápady.

Předsedkyně švédských křesťanských demokratů Ebba Buschová vstoupila do debaty o řešení energetické krize požadavkem na vybudování dvou zcela nových jaderných reaktorů. „Je to naprosto nezbytné, protože vidíme, že v budoucnu budeme potřebovat víc elektřiny, nikoliv méně,“ cituje Buschovou server švédské veřejnoprávní televize SVT.

Vybudování nových jaderných reaktorů je podle šéfky opozičních křesťanských demokratů nezbytné kvůli zachování pracovních míst a vzhledem k ochraně klimatu.

Potíže s rozvodnou sítí

Energie z jádra produkovaná v současné době ve Švédsku šesti reaktory ve třech elektrárnách tvoří 40 procent energetického mixu. Za ideálních podmínek, tedy v teplejších obdobích roku, když příhodně fouká vítr a svítí slunce, je Švédsko nejenže soběstačné, ale elektřinu dokonce exportuje.

Potíž nastává, když je zima, bezvětří a šero. Nejde přitom jen o samotný nedostatek produkce, ale také o potíže s přenosovou soustavou, přesněji distribucí elektřiny ze severu na jih země, upozornila agentura Bloomberg. Zatímco na severu je elektřiny díky příhodným podmínkám pro větrné a vodní elektrárny dostatek, na jihu v zimě letí její ceny vzhůru. Například minulý týden dosáhly šestinásobku běžné ceny.

Nahození reaktoru by trvalo až 2 roky

I kdyby změna zákona navržená liberály prošla, Švédové si na obnovení dodávek z odstaveného reaktoru počkají. „Trvalo by to jeden až dva roky, přesto je to ale nejefektivnější a nejrychlejší cesta, jak nahradit chybějící zdroje elektřiny, s nimiž se nyní jih Švédska potýká,“ uvedla Sabuniová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků