Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Správní soud ve Francii zakázal hlídání demonstrací drony

Nejvyšší správní soud ve Francii v úterý zakázal používání dronů pro hlídání demonstrací, které se konají na veřejných prostranstvích v Paříži. Na soud se obrátila asociace Kvadratura sítě (LQDN) z obavy ze zneužívání dronů policií.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Správní soud ve Francii zakázal hlídání demonstrací drony

V Paříži se v posledních týdnech konalo několik demonstrací proti policejní brutalitě a bezpečnostnímu zákonu, píše AFP.

Soud již v květnu zakázal používání dronů ke kontrolování, zda obyvatelé metropole dodržují karanténu. Podle soudu by nejprve muselo mít písemně dané podmínky, jinak existují "vážné pochyby o jeho legalitě".

Pravidla pro používání dronů bezpečnostními složkami jsou součástí bezpečnostního zákona, který zatím prošel prvním čtením. Článek 22 počítá s tím, že by záběry z vrtulníků a dronů mohly být přenášené přímo do hlavního štábu složek, které na akci zasahují. Po 30 dnech by se záznamy mazaly, pokud by se nestaly důkazem ve vyšetřování.

Proti bezpečnostnímu zákonu se postavila část veřejnosti, spatřuje v něm hrozbu pro svobodu slova. Tři víkendy po sobě se konaly demonstrace na několika místech Francie. Odhad počtu lidí, kteří vyšli na protest proti chystanému zákonu do ulic, se značně liší. Podle organizátorů jich v sobotu 12. prosince bylo po celé Francii asi 60 tisíc, podle ministerstva vnitra něco málo přes 26 tisíc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků