Hlavní obsah
Příznivci a odpůrci brexitu si ve Velké Británii navzájem blokují transparenty Foto: Matt Dunham, ČTK/AP

Spojené království se do 10 let rozpadne, myslí si polovina Britů

Polovina Britů si myslí, že Spojené království nebude za 10 let existovat ve své současné podobě. Vyplývá to z průzkumu institutu Ipsos MORI. V souvislosti s plánovaným odchodem Británie z Evropské unie sílí hlasy separatistů, kteří si přejí nezávislost Skotska, Walesu či sjednocení Severního Irska s Irskou republikou.

Příznivci a odpůrci brexitu si ve Velké Británii navzájem blokují transparenty Foto: Matt Dunham, ČTK/AP
Spojené království se do 10 let rozpadne, myslí si polovina Britů

Podle průzkumu si 50 procent Britů myslí, že za deset let už nebude v současné podobě existovat unie Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska, která nyní tvoří Spojené království. V roce 2014 nevěřilo v dlouhou budoucnost unie čtyř zemí 43 procent lidí. Průzkum tehdy Ipsos MORI přitom prováděl tři měsíce před referendem o nezávislosti Skotska, kdy odtržení jedné části království bezprostředně hrozilo.

V to, že ani za deset let se na podobě unie Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska nic nezmění, věří podle aktuálního průzkumu 29 procent dotázaných obyvatel Spojeného království. Před pěti lety to bylo 45 procent.

Separatistické tendence v Británii zesílily mimo jiné v souvislosti s výsledkem referenda z roku 2016, ve kterém se občané vyjádřili pro odchod země z EU. Na rozdíl od Anglie a Walesu tehdy ale většina obyvatel Skotska a Severního Irska hlasovala proti brexitu.

Téma voleb: referendum o nezávislosti

Před nadcházejícími parlamentními volbami, které se uskuteční 12. prosince, se otázka nového referenda o nezávislosti stala opět jedním z hlavních témat předvolebního boje ve Skotsku, kde vládne separatistická Skotská národní strana (SNP). Nezávislost prosazuje také velšská strana Plaid Cymru. Severoirská strana Sinn Féin dlouhodobě usiluje o spojení regionu s Irskou republikou.

Agentura Ipsos MORI průzkum provedla na vzorku tisíce lidí z různých částí Británie, a to na konci října, tedy krátce před tím, než měla Británie opustit Evropskou unii. Z 31. října byl ale brexit odložen na 31. ledna 2020.

Anketa
Rozpadne se podle vás do 10 let Spojené království?
Ano
63.5 %
Ne
36.5 %
Celkem hlasovalo 2033 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků