Hlavní obsah
Ruští policisté Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Policie v Moskvě zatýkala na vzpomínkové akci k okupaci Československa

Ruská policie v sobotu na Rudém náměstí v Moskvě na krátko zadržela tři účastníky vzpomínkové akce na 50 let starý protest takzvaných osmi statečných proti invazi do Československa. Informoval o tom ruský opoziční list Novaja Gazeta. Manifestace se v ruské metropoli zúčastnilo asi 30 lidí.

Ruští policisté Foto: Sergei Karpukhin, Reuters
Policie v Moskvě zatýkala na vzpomínkové akci k okupaci Československa

Mezi zadrženými byli aktivista za lidská práva Sergej Šarov-Delone, synovec básníka a účastníka protestu v roce 1968 Vadima Deloneho, politik Leonid Gozman a Anna Krasovická, vnučka další účastnice 50 let staré demonstrace Natalje Gorbaněvské.

Gozman s Šarovem-Delonem skončili ve vazbě poté, co se pokusili rozvinout transparent Za vaši a naši svobodu. Právě toto heslo použilo 25. srpna 1968 osm demonstrantů protestujících proti vojenskému zásahu Varšavské smlouvy v Československu.

Svobodu pro Sencova

Krasovickou pak policie zadržela s nápisem, kterým žádala svobodu pro ukrajinského režiséra Oleha Sencova. Sencov, který je hlasitým odpůrcem ruské anexe ukrajinského autonomního poloostrova Krym, si v ruské věznici odpykává dvacetiletý trest za terorismus. Režisér obvinění odmítá a označuje je za vykonstruovaná.

Demonstranti z Rudého náměstí z roku 1968 byli odsouzeni k vězení nebo k pobytu v psychiatrické léčebně, řada z nich později ze Sovětského svazu emigrovala. Jejich statečný čin si dnes v Praze na Václavském náměstí připomnělo několik desítek lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků