Hlavní obsah
Zdravotnice v nemocnici Santo Spirito v Římě Foto: Cecilia Fabiano, ČTK/AP

Opatrný optimismus v Itálii, počty mrtvých rostou stále mírněji

V Itálii zemřelo za poslední den 525 lidí s nemocí covid-19, což je nejméně za více než dva týdny, informovala v neděli večer agentura Reuters s odvoláním na italské úřady. Potvrdil se tak pozitivní trend klesajícího počtu nových obětí z posledních dní.

Zdravotnice v nemocnici Santo Spirito v Římě Foto: Cecilia Fabiano, ČTK/AP
Opatrný optimismus v Itálii, počty mrtvých rostou stále mírněji

V Itálii bylo dosud zaznamenáno 15 887 zemřelých pacientů s koronavirem SARS-CoV-2. Počet nakažených vzrostl na 128 948, což je o 4316 více než v sobotu, ale i to podle Reuters představuje mírnější denní nárůst.

Podle agentury APA je nedělní nárůst počtu obětí nejnižší od 19. března a jde o vůbec první jasný pokles. Nejhorší denní nárůst mrtvých Itálie evidovala 26. března, kdy jich bylo 969. V sobotu Itálie hlásila denní nárůst počtu obětí o 681, což bylo nejméně za téměř dva týdny. Italští epidemiologové předpokládají, že jejich země už má vrchol nákazy za sebou a čísla to zjevně potvrzují.

Druhý den po sobě klesl rovněž počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, informovala dnes italská civilní ochrana. Dnes leželo na JIP 3977 pacientů, což je o 17 méně než v pátek, kdy byl zaznamenán první pokles intenzivně léčených od propuknutí epidemie v severní Itálii, tedy od 21. února. Dohromady je v Itálii hospitalizováno 28 949 osob s covidem-19. I jejich počet podle APA poklesl.

Obavy vzbuzuje Milán

V Lombardii, která je v Itálii nejpostiženějším regionem, je hlášeno 249 nově zemřelých. Dohromady tak v tomto lidnatém a průmyslovém regionu na severu země zemřelo už 8905 lidí s virem, který se na konci minulého roku začal šířit v centrální Číně. I tento denní nárůst je nejnižší za několik posledních dnů.

Postupně v Lombardii klesá i počet nově nakažených. Podruhé po sobě tu klesl i počet pacientů na JIP na nynějších 1317. Zástupce lombardské vlády pro oblast zdravotnictví Giulio Gallera hovořil o "povzbuzujících číslech" zejména v těžce zasažených městech Bergamo a Brescia. Důvod k obavám však údajně představuje lombardská metropole Milán, odkud je hlášeno 400 nově infikovaných za den.

"Křivka epidemie začíná klesat. Také počet mrtvých klesá. To ukazuje, že zákaz vycházení má pozitivní výsledky. Tento výsledek však musí být den ode dne hájen. Musíme i v příštích dnech striktně dodržovat opatření," citovala APA šéfa národního institutu pro zdraví (ISS) Silvia Brusaferra.

Z původně nakažených se do dneška nemoci zbavilo 21 815 lidí. Do soboty bylo vyléčených 20 996.

Nejhůře zasažený stát světa

Itálie je co do počtu úmrtí z řad nakažených koronavirem nejhůře zasaženým státem světa. V počtu nakažených je třetí na světě po USA se zhruba 312 000 potvrzenými případy a Španělsku s celkem více než 130 000 dosud potvrzenými případy nákazy.

V Itálii mezitím roste počet případů porušování přísných omezení pohybu, který je v celé zemi uplatňován od 9. března. Jarní počasí vylákalo mnoho Italů o víkendu navzdory zákazu vycházení nebo nařízené karanténě ven. Jenom v sobotu muselo být podle APA potrestáno 9284 osob, od začátku kontrol dodržování omezení už dohromady 182 000 osob. Pokuty obnášejí 400 až 3000 eur (11 100 až přes 83 000 korun).

Italský premiér Giuseppe Conte dnes vyzval občany k zodpovědnému chování. "Vyžadujeme od lidí velkou oběť, ale je to jediná cesta. Pouze budeme-li dodržovat pravidla, překonáme stav nouze," řekl Conte televizi NBC News.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků