Hlavní obsah
Štrbské Pleso Foto: Miroslav Šára, Právo

Okolí Štrbského Plesa by se mohlo výrazně proměnit. Chystá se nová výstavba

V okolí Štrbského Plesa ve Vysokých Tatrách bylo dosud relativně málo zásahů, to by se ale mohlo změnit. Příští týden má obec Štrba, pod niž turisticky atraktivní oblast spadá, rozhodnout o změně a doplnění územního plánu. Jak informuje portál sme.sk, v plánu je několik staveb. Pokud by se realizovaly, byl by to největší zásah do okolí plesa za posledních 50 let.

Štrbské Pleso Foto: Miroslav Šára, Právo
Okolí Štrbského Plesa by se mohlo výrazně proměnit. Chystá se nová výstavba

Mezi asi nejvýraznější stavby by patřila plánovaná kabinková lanovka od místního železničního nádraží k areálu léčebního domu Helios a poté až k areálu FIS. Diskutuje se rovněž o výstavbě nové sjezdovky, bytových domů, obchodů, sportovišť, hotelu a parkoviště.

„Neobejde se to bez zásahu do přírody. Ten má být dokonce velmi zásadní,“ napsal web.

Proti zmíněným plánům vystupují někteří odborníci i veřejnost. „Toto území se může dost rychle pokazit, až znetvořit, a cesta zpět už nebude možná,“ upozornil Peter Jariabka ze Slovenského svazu ochránců přírody.

Občané spustili petici proti plánované výstavbě. Poukazují v ní na podle nich odstrašující příklad lyžařského střediska Jasná v Nízkých Tatrách, kde se v posledních létech intenzivně stavělo.

Už loni vyvolala nesouhlas výstavba 53metrové vyhlídkové věže na Štrbském Plese. „Při výstavbě věže nebyl pokácen ani jeden strom a nenastal žádný zásah do vegetace,“ řekla mluvčí projektu Andrea Čurná televizi Markíza.

Okolí Štrbského Plesa získalo svou nynější podobu před mistrovstvím světa v lyžování v roce 1970. Tehdy vznikl Areál snů, nové hotely a postavila se i zubačka ze Štrby na Štrbské Pleso.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků