Hlavní obsah
Robin Fransman Foto: Twitter

Nizozemský odpůrce vakcín vítal nákazu koronavirem, tři týdny poté zemřel

Nizozemský ekonom Robin Fransman, který hlasitě odmítal lockdowny a dával okatě najevo svou skepsi vůči vakcínám proti covidu-19, zemřel na nákazu virem SARS-CoV-2. Napsal to ve středu týdeník Newsweek s odvoláním na nizozemské noviny Het Parool.

Robin Fransman Foto: Twitter
Nizozemský odpůrce vakcín vítal nákazu koronavirem, tři týdny poté zemřel

Třiapadesátiletý Fransman 3. prosince na svém twitterovém účtu uvedl, že měl pozitivní test: „Koronapozitivní. Už bylo taky načase.“

Krátce poté musel být hospitalizován, následně se jeho stav ještě zhoršil a 28. prosince v amsterdamské nemocnici zemřel. Fransman nebyl očkován, na sociálních sítích dával najevo svůj kritický postoj k očkovacím látkám a často bagatelizoval jejich účinnost. Ještě 28. listopadu napsal na Twitteru, že je z jeho pohledu v pořádku, když se nechají očkovat ohrožení, ale současně dal najevo, že on do této skupiny nepatří a očkovat se nenechá.

Ekonom také popíral existenci tzv. dlouhého covidu, tedy dlouhodobých následků po prodělání nemoci, a stavěl se proti lockdownům. Podle něj omezení kvůli koronaviru způsobovala společnosti větší škody, než jakým měla předcházet.

Fransman byl jedním ze spoluzakladatelů organice Herstel-NL, která na počátku roku 2021 propagovala plán otevřít Nizozemsko místo pokračování lockdownu, který tehdy v zemi platil. Navrhovala vytvořit „bezpečné zóny“, které by mohli používat jen ohrožení lidé, zejména senioři, což by umožnilo ostatním udržet si větší svobodu.

V rozhovoru pro deník AD uvedl, že lockdown a přísná opatření mohly některým pomoci, ale jiným ne. „Životy ohrožených jsou důležité, ale důležité jsou i životy méně ohrožených. Není skutečně naším záměrem jen nechat všechny dveře otevřené. Potřebujeme lepší vyváženost,“ uvedl tehdy.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků