Hlavní obsah

Nizozemský odpůrce vakcín vítal nákazu koronavirem, tři týdny poté zemřel

30. 12. 2021, 9:29 – Amsterdam

Nizozemský ekonom Robin Fransman, který hlasitě odmítal lockdowny a dával okatě najevo svou skepsi vůči vakcínám proti covidu-19, zemřel na nákazu virem SARS-CoV-2. Napsal to ve středu týdeník Newsweek s odvoláním na nizozemské noviny Het Parool.

Foto: Twitter

Robin Fransman

Článek

Třiapadesátiletý Fransman 3. prosince na svém twitterovém účtu uvedl, že měl pozitivní test: „Koronapozitivní. Už bylo taky načase.“

Krátce poté musel být hospitalizován, následně se jeho stav ještě zhoršil a 28. prosince v amsterdamské nemocnici zemřel. Fransman nebyl očkován, na sociálních sítích dával najevo svůj kritický postoj k očkovacím látkám a často bagatelizoval jejich účinnost. Ještě 28. listopadu napsal na Twitteru, že je z jeho pohledu v pořádku, když se nechají očkovat ohrožení, ale současně dal najevo, že on do této skupiny nepatří a očkovat se nenechá.

Šéf WHO: Světu hrozí koronavirová vlna cunami

Ekonom také popíral existenci tzv. dlouhého covidu, tedy dlouhodobých následků po prodělání nemoci, a stavěl se proti lockdownům. Podle něj omezení kvůli koronaviru způsobovala společnosti větší škody, než jakým měla předcházet.

Fransman byl jedním ze spoluzakladatelů organice Herstel-NL, která na počátku roku 2021 propagovala plán otevřít Nizozemsko místo pokračování lockdownu, který tehdy v zemi platil. Navrhovala vytvořit „bezpečné zóny“, které by mohli používat jen ohrožení lidé, zejména senioři, což by umožnilo ostatním udržet si větší svobodu.

Omikron se chová trochu jinak. Ministerstvo chystá zkrácení karantény a izolace

V rozhovoru pro deník AD uvedl, že lockdown a přísná opatření mohly některým pomoci, ale jiným ne. „Životy ohrožených jsou důležité, ale důležité jsou i životy méně ohrožených. Není skutečně naším záměrem jen nechat všechny dveře otevřené. Potřebujeme lepší vyváženost,“ uvedl tehdy.

Reklama

Související témata:

Výběr článků