Hlavní obsah
Nizozemská ministryně školství a kultury Ingrid van Engelshovenová Foto: Profimedia.cz

Nizozemsko odstraní údaj o pohlaví z občanek

V Nizozemsku nebudou průkazy totožnosti v příštích letech uvádět pohlaví jejich držitelů, protože se jedná o „zbytečné informace“. V minulých dnech to sdělila parlamentu v Haagu Ingrid van Engelshovenová, ministryně školství a kultury.

Nizozemská ministryně školství a kultury Ingrid van Engelshovenová Foto: Profimedia.cz
Nizozemsko odstraní údaj o pohlaví z občanek

„Lidem by mělo být umožněno vytvořit si vlastní identitu a žít v naprosté svobodě a bezpečí,“ zdůraznila ministryně s tím, že ani německé identifikační doklady nezmiňují pohlaví držitele.

Nizozemská LBGT komunita návrh uvítala. „Je to skvělá zpráva pro lidi, jimž uvádění pohlaví na občanských průkazech dennodenně způsobuje potíže. Je to vynikající zpráva pro každého, kdo věří, že to, co skrýváte pod spodním prádlem, není záležitostí vlády ani žádných úřadů,“ sdělila ve společném prohlášení.

Změna by se v nizozemských občankách měla projevit až v letech 2024 a 2025, kdy má dojít k pravidelné obměně identifikačních dokladů, čímž chce vláda minimalizovat náklady. Údaj o pohlaví zůstane nadále v nizozemských pasech. Vláda se jejich odstranění nebrání, vyčkává však, zda se k tomuto kroku odhodlají i jiné země.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků