Hlavní obsah
Spolupředsedové Zelených Annalena Baerbocková a Robert Habeck (vlevo) a šéf FDP Christian Lindner Foto: Kappeler Michael, ČTK

Němečtí Zelení a liberálové budou o koalici jednat se sociálními demokraty

Německá sociální demokracie (SPD) kancléřského kandidáta Olafa Scholze má k sestavení vlády blíže než konkurenční konzervativní unie CDU/CSU vedená Arminem Laschetem. Zelení totiž oznámili, že chtějí o koalici jednat s SPD, ke stejnému kroku pak vyzvali svobodné demokraty (FDP), kteří již tento návrh přijali.

Spolupředsedové Zelených Annalena Baerbocková a Robert Habeck (vlevo) a šéf FDP Christian Lindner Foto: Kappeler Michael, ČTK
Němečtí Zelení a liberálové budou o koalici jednat se sociálními demokraty

Zelení i liberální FDP, bez nichž vláda pro Scholze ani Lascheta není možná, nicméně zcela nezavrhují pozdější jednání s CDU/CSU. Pokračování stávající velké koalice SPD a CSU/CDU je sice možné, ale není v této chvíli pravděpodobné.

Spolupředsedové ekologické strany Robert Habeck a Annalena Baerbocková ve středu dopoledne vyzvali liberály ke společnému sondážnímu jednání se sociálními demokraty. „Nechceme komplikovat nepřirozené věci,” řekl Habeck, který je v médiích označován za budoucího vicekancléře.

Zelení se již před volbami netajili tím, že mají programově blíže k SPD než k unii CDU/CSU.

Šéf FDP Christian Lindner na nabídku Zelených kývl. „Zelení a FDP se i přes vzájemné rozdíly v uplynulých dnech intenzivně radili,” řekl Lindner. „Dalším krokem je společná výměna postojů tří stran,” řekl. Lindner rovněž oznámil, že se Scholzem telefonicky jednal a že první sondovací schůzka SPD, Zelených a liberálů se bude konat ve čtvrtek.

Lindner nicméně dodal, že varianta koalice s unií nebyla definitivně zavržena a že je to stále jedna z možností. Zároveň ale ujistil, že strany nepovedou žádné souběžné rozhovory s SPD a CDU/CSU. Podobný názor mají i Zelení, kteří ale kritizují únik podrobností z důvěrných rozhovorů s unií do médií. „Důvěra znamená, že ne vše se dostane do novin,” řekla Baerbocková.

Zatímco před volbami Lindner hovořil o blízkosti k CDU/CSU, po volbách již jednal jak s unií, tak se sociálními demokraty. Zdůvodnil to tím, že se nebrání spolupráci s žádnou demokratickou stranou a že pro FDP je klíčové v budoucí vládě prosazovat liberální politiku.

Liberálové se tak opakovaně sešli se Zelenými, aby si ujasnili priority. Obě menší strany jsou totiž klíčové pro vznik budoucí německé vlády, bez jejich podpory se Laschet ani Scholz v cestě do kancléřství neobejdou.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně v nich zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila unie s 24,1 procenta hlasů. Analytici očekávají, že vznik vlády potrvá dlouhé týdny až měsíce, takže dosluhující kancléřka Angela Merkelová by mohla zemi vést až do Vánoc. Merkelová po 16 letech v kancléřství odchází z politiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků