Hlavní obsah
Kössi je připraven ke službě Foto: Finavia

Psi rozpoznají koronavirus u člověka dříve než testy

Na mezinárodní letiště v Helsinkách dorazila skupina psů vycvičených tak, že dokážou snadno vyčichat nakažené koronavirem. Naučili se to spolehlivě a infikovaného odhalí dřív než laboratorní testy. V pátek o tom na svých stránkách informovala společnost Finavia, která letiště ve Finsku spravuje.

Kössi je připraven ke službě Foto: Finavia
Psi rozpoznají koronavirus u člověka dříve než testy

„Pilotní projekt, který bude zahájen v úterý, je první svého druhu na světě. Žádné jiné letiště dosud nezkusilo nasadit psy na detekci choroby covid-19 v takovém rozsahu. Může jít o další krok k tomu, abychom covid-19 porazili,“ uvedla ředitelka letiště Helsiniki-Vantaa Ulla Lettijeffová.

Podle předběžných výsledků testů prováděných výzkumníky z veterinární fakulty helsinské univerzity jsou schopní psi odhalit virus s téměř 100 % účinností, a to dokonce několik dní před tím, než se nemoc covid-19 projeví. Současné testy bývají průkazné až těsně před tím nebo již při rozvinutých symptomech.

Jednou z psích kontrolorů je osmiletý kříženec Kössi, který se naučil pach koronaviru identifikovat během 7 minut. Jak dlouho to zabere, záleží na zkušenosti, rase i predispozicích psa.

Kössi je pes ze Španělska, který byl vycvičen i na rozpoznávání rakoviny.

Další výhodou psích inspekcí je fakt, že stačí vzorek 10 až 100 molekul, zatímco k laboratornímu testu jich je nezbytných 18 milionů, uvádí na svých stránkách Finavia.

Psi nebudou cestující očichávat osobně. Pasažéři budou požádáni, aby si z pokožky setřeli kontrolní vzorek, který bude posléze vycvičeným čenichům předložen v kalíšku. V budoucnu by měli během jedné směny na letišti v Helsinkách sloužit čtyři psi, přičemž dva by čuchali a dva odpočívali. Celkem jich bylo vycvičeno šestnáct.

„Psi si musí občas odpočinout. Když dva pracují, další dva odpočívají. Tahle služba je určena cestující přilétající ze zahraničí,“ vysvětlila Susanna Paavilainenová. výkonná ředitelka společnosti WiseNose Ry, která výcvik psů realizovala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků