Hlavní obsah
Ukrajinští výsadkáři na obrněném vozidle. Foto: Gleb Garanich, Reuters

Manévrů NATO na Ukrajině se účastní i 200 amerických vojáků

Vojenské cvičení, kterého se účastní i 1300 vojáků z USA, Británie, Německa a několika dalších států Severoatlantické aliance, začíná v pondělí na západě Ukrajiny ve Lvovské oblasti. Manévrů nazvaných Rapid Trident se podle Pentagonu účastní i 200 amerických vojáků. Je to poprvé od březnové anexe Krymu Ruskem, co na území Ukrajiny budou příslušníci armády USA.

Ukrajinští výsadkáři na obrněném vozidle. Foto: Gleb Garanich, Reuters
Manévrů NATO na Ukrajině se účastní i 200 amerických vojáků

Cvičení se účastní celkem 15 zemí a potrvá od 15. do 26. září ve vojenském prostoru Javoriv u polských hranic.  Kromě vojáků Severoatlantické aliance se do manévrů zapojí také jednotky z Ázerbájdžánu, Moldavska a Gruzie.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Cvičení zahrnuje také ostrou střelbu a podle Pentagonu zvýší součinnost mezi Spojenými státy, Ukrajinou a dalšími účastnickými zeměmi. Mezi ně patří také Kanada, Španělsko a Lotyšsko.

„V současné době proti nám stojí protivník, který má jednu z nejsilnějších armád světa a také jaderné zbraně,” prohlásil na úvod manévrů ukrajinský důstojník Oleksandr Spivak s poukazem na Rusko.

Moskva proti manévrům už začátkem září oficiálně protestovala. „Cvičení svědčí o absolutní podpoře, kterou NATO poskytuje kyjevským neofašistickým a extremistickým silám včetně bojovníků Pravého sektoru,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí.

Proruští povstalci na obrněném vozidle v Luhansku

Foto: Marko Djurica, Reuters

V neděli ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej oznámil, že některé země Severoatlantické aliance začaly dodávat Ukrajině zbraně. Prohlásil také, že Moskva Kyjevu vyhrožovala jadernými zbraněmi. [celá zpráva]

Podle jeho slov na území Ukrajiny působí zhruba 3500 ruských vojáků a dalších 25 tisíc jich je na ruské straně poblíž ukrajinských hranic. Moskva odmítá, že by poslala své jednotky na Ukrajinu.

Sporadické boje mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou pokračují navzdory uzavřenému příměří. O víkendu střety probíhaly především v okolí doněckého letiště.

Ukrajina se zároveň připravuje k novému kolu rozhovorů mezi Kyjevem a povstalci, které by se měly uskutečnit tento týden. Dojednává se i další, po pátku a neděli už třetí výměna zajatců. Ukrajinská ústřední volební komise v pondělí také uzavírá přihlášky stran do říjnových parlamentních voleb.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků