Hlavní obsah
Eurokomisařka Věra Jourová Foto: Jan Handrejch, Právo

Maďarská ministryně vyzvala Jourovou k rezignaci

Místopředsedkyně Evropské komise (EK) Věra Jourová se na dálku dostala do sporu s maďarskou ministryní spravedlnosti Judit Vargovou. Členka vlády Viktora Orbána, který podle Bruselu oslabuje v Maďarsku demokratické principy, v pondělí kritizovala výrok české političky na adresu Orbánova způsobu vládnutí.

Eurokomisařka Věra Jourová Foto: Jan Handrejch, Právo
Maďarská ministryně vyzvala Jourovou k rezignaci

V nezvykle ostrém útoku na unijní exekutivu vyzvala Vargová Jourovou k rezignaci v době, kdy komise dokončuje hodnocení stavu demokracie ve všech zemích.

Unijní orgány s Maďarskem dlouhodobě vedou řízení kvůli porušování evropských hodnot. Komise považuje za problematické mimo jiné omezování plurality médií či ataky na nevládní organizace, které pomáhají uprchlíkům. Jourová už dříve řekla, že nebezpečný je i vývoj v oblasti justice či akademických svobod.

Nemocná demokracie, řekla Jourová. Podle Vargové je to urážka

Orbán, který udržuje blízké vztahy například s vůdci Ruska nebo Číny, označuje politický systém prosazovaný svou vládou za "neliberální demokracii". Jourová v pátečním rozhovoru s německým magazínem Der Spiegel místo toho řekla, že Orbán vytváří "nemocnou demokracii".

"Žádná demokratická instituce by neměla tolerovat lídra, který používá takové urážky jako ona v rozhovoru se Spiegelem," napsala Vargová na Twitteru. Jourová podle ní musí rezignovat, neboť výrokem o nemocné demokracii urazila Maďary a zostudila komisi.

Jakoukoliv kritiku odmítá

Maďarská ministryně spravedlnosti obvykle reprezentuje svou zemi na slyšeních, které za účasti Jourové vedou ostatní unijní státy v rámci zmíněného řízení. Ve svých vystoupeních většinou odmítá uznat jakékoli argumenty kritické k zákonům, které přijímá maďarský parlament, a Bruselu vyčítá údajnou zaujatost.

Komise by v nejbližších týdnech měla zveřejnit svou první zprávu hodnotící stav demokracie a právního státu ve všech členských zemích. Brusel také prosazuje, aby respektem k vládě práva bylo co nejpřísněji podmíněno čerpání peněz z budoucího sedmiletého rozpočtu EU a fondu pokrizové pomoci ekonomikám zasaženým koronavirovými omezeními. Maďarsko spolu s Polskem se toto spojení snaží co nejvíce oslabit. Souboj o jeho podobu může zásadně promluvit do konečného schválení rozpočtu i fondu, které by členské země chtěly zvládnout do konce roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků