Hlavní obsah
Protestní pochod na budapešťském Řetězovém mostě. Foto: MTI

Maďaři zpomalovali dopravu kvůli „otrokářskému zákonu”

V sobotu na téměř třiceti místech po celém Maďarsku se konaly další protesty proti vládě premiéra Viktora Orbána. Organizovali je odboráři, ale připojily se k nim i některé opoziční strany a občanské inciativy. Během demonstrací se zpomalovala doprava.

Protestní pochod na budapešťském Řetězovém mostě. Foto: MTI
Maďaři zpomalovali dopravu kvůli „otrokářskému zákonu”

Odbory žádají především zrušení sporné novely zákoníku práce, která dostala přezdívku otrokářský zákon. Zvyšuje totiž počet přesčasů z 250 na 400 hodin ročně s tím, že mohou být propláceny v časovém období až tří let.

Odboráři blokovali dopravu v jednom jízdním pruhu ve městech Szeged, Salgótarján, Pécs, Szekszárd, Győr, Miskolc a dalších. Protest podpořili také Maďaři žijící v zahraničí, například ve Stockholmu, Vídni, Berlíně, Dublinu a Amsterdamu.

Protestní pochod pod heslem Máme toho dost.

Foto: MTI

V Budapešti se protestní shromáždění konalo pod Budínským hradem. „Ve volbách v roce 2010 jsme dali hlas straně FIDESZ Viktora Orbána. Pak jsme zjistili, že Orbánova vláda umožnila zbohatnutí jen úzkému kruhu blízkých lidí a na ostatní kašle,“ řekli serveru index.hu manželé ve věku asi 50 let, kteří vychovali pět dětí.

„Nechceme žít v takové zemi, kde jsme vydáni napospas zaměstnavatelům, v takové zemi, kde nízké mzdy neumožňují slušný život. Nechceme žít jako otroci,“ uvedla odborářka Nikoletta Kissová.

Zatrub pokud máš dost Orbána a FIDESZ.

Foto: Demokratická koalice

Celostátní stávka zatím vyhlášena nebude. Předseda Svazu maďarských odborů László Kordás řekl, že stávku musí zorganizovat stávkový výbor a je to delší proces. Stávka by se předběžně mohla konat 14. března.

Šéf odborů připustil, že v Maďarsku neexistuje od změny režimu tradice velkých stávek. „Ani právní prostředí dnes není ideální,“ připustil Kordás. Odboráři musí být při vyhlášení stávky opatrní, protože podle platného zákona není možné přerušit práci kvůli politickým požadavkům. V Maďarsku se může stávkovat pouze kvůli hospodářským a sociálním požadavkům.

Zpomalování dopravy ve městě Salgótarján.

Foto: MTI, Právo

Dva velké obchodní řetězce mezitím oznámily, že v praxi neuplatní tzv. otrokářský zákon a nezavedou 400 hodin přesčasů ročně. Vedení obchodní sítě Tesco a Spar jsou připraveny podepsat dohodu s odbory, že zákon nebudou uplatňovat. Tesco zaměstnává v Maďarsku 16 tisíc lidí a Spar 6000.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků