Článek
„Tomahawky potřebujeme i pro Spojené státy americké. Máme jich hodně, ale potřebujeme je. Nemůžeme přece vyčerpat zásoby naší země,“ cituje americký deník The Washington Post Trumpa.
Americký prezident se takto vyjádřil jen několik okamžiků poté, co mluvil s Putinem. „Po čtvrtečním telefonátu s Putinem to však vypadá, že Trump zpochybnil vyhlídky Ukrajiny na získání střel,“ konstatuje deník.
Ještě nedávno přitom šéf Bílého domu prohlásil, že se již ohledně dodávek rozhodl a že musí od Ukrajiny zjistit, co s nimi má v úmyslu.
„Už jsem se v zásadě nějak rozhodl,“ řekl zkraje října Trump. „Myslím, že musím položit otázku, kam je budou posílat. Měl bych se na pár věcí zeptat. Nechci vidět eskalaci,“ dodal.
USA navíc v poslední době poskytují Ukrajině zpravodajské informace k zásahům ruských rafinérií.
O dodávkách tomahawků bude v pátek Trump hovořit s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který již dorazil do Washingtonu.
Ruská propaganda
Putinův poradce Jurij Ušakov uvedl, že ruský vůdce Trumpa před dodávkami během telefonátu varoval, když řekl, že tomahawky „nezmění situaci na bojišti, ale značně poškodí vztahy mezi našimi zeměmi (Ruskem a USA)“.
Rusko tak pokračuje v rétorice, kterou se snaží USA odradit od dodávek těchto střel Ukrajině. V ruské státní televizi Rossija 1 první místopředseda výboru pro obranu a ruský poslanec Státní dumy Alexej Žuravljov uvedl, že pokud k předání zbraní dojde, Rusové udeří na polskou vojenskou základnu v Řešově.
Podle exprezidenta Dmitrije Medvěděva by taková zbraň pro Ukrajinu „skončila špatně pro všechny“. Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko pak rovnou prohlásil, že by dodávky vyústily v jadernou válku.