Hlavní obsah
Předseda Evropského parlamentu David Sassoli Foto: Alexandros Avramidis, Reuters

Do záležitostí ČR se nevměšujeme, napsal šéf EP Babišovi

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli v dopise českému premiéru Andreji Babišovi odmítl, že by se europoslanci rezolucí vměšovali do záležitostí ČR. Odsoudil také Babišovy výhrůžky, kterým čelili čeští členové kontrolního výboru EP poté, co je premiér označil za vlastizrádce.

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli Foto: Alexandros Avramidis, Reuters
Do záležitostí ČR se nevměšujeme, napsal šéf EP Babišovi

Poslanci podle Sassoliho budou nadále kontrolovat způsob, jakým členské země využívají peníze z rozpočtu Evropské unie. Mají prý právo žádat od EK a dalších unijních orgánů důkazy, zda je s evropskými penězi nakládáno v souladu s pravidly.

"Rezoluci přijatou Evropským parlamentem je proto třeba považovat za součást tohoto procesu a za akt založený na jeho pravomocech rozpočtové kontroly a demokratického dohledu," napsal šéf EP.

Europoslanci v polovině června přijali rezoluci, která se zabývá střetem zájmů českého předsedy vlády. Usnesení vyzývá české úřady, aby začaly účinně řešit konflikt zájmů vrcholných politiků, Evropskou komisi pak k nulové toleranci vůči zneužívání unijních peněz.

Česká vláda v pondělí kritizovala části rezoluce. Podle vládních výtek narušuje princip presumpce neviny a předjímá výsledky unijních auditních řízení na téma možného Babišova střetu zájmů, který premiér dlouhodobě popírá.

Návrh rezoluce představila spolu s dalšími členy předsedkyně Kontrolního výboru Evropského parlamentu Němka Monika Hohlmeierová, na jejíž adresu se už dříve Babiš vyjádřil, „že je totálně pomatená a nerozumí problematice dotací”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků