„Slova, která pronášel od prvních okamžiků svého útoku, umožňují zařadit tento útok mezi teroristické činy,” řekl Castaner stanici RTL. Muž už při útoku tvrdil, že jde o odplatu za Sýrii.

Čtyřicetiletý útočník, který kladivem poranil policistu, tvrdil, že je „vojákem chalífátu”, což je termín používaný příznivci Islámského státu, sdělil agentuře AFP zdroj blízký vyšetřování.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Svědci natočili zásah policie u Notre-Dame

Útočník měl podle zdroje doklady na jméno Farid I., narozený v Alžírsku v lednu 1977. Od roku 2014 byl zapsán na doktorandské studium informatiky na univerzitě v Métách na východě Francie.

Podle Castanera „nejevil v žádném okamžiku známky radikalizace”. Podobně se vyjádřil i Arnaud Mercier, který vedl Faridovu práci: „Nejevil žádné vnější známky přehnaného vyznávání islámu.” Nicméně si povšiml, že student se od listopadu odmlčel. „Bezpochyby to znamená, že ke zlomu došlo na podzim,” vysvětlil v televizi BFMTV. „Když jsem jej poznal, býval prozápadní a zastával demokratické hodnoty, hodně věřil v poslání médií,” dodal profesor.

Policie hlídkuje poblíž katedrály Notre-Dame

Policie hlídkuje poblíž katedrály Notre-Dame

FOTO: Matthieu Alexandre, ČTK/AP

Napadený dvaadvacetiletý policista vyvázl s lehkým zraněním. Jeden z jeho kolegů odpověděl na přepadení palbou a zasáhl útočníka do hrudi. [celá zpráva]

Útok, spáchaný v centru turistické Paříže, následoval tři dny po atentátu v Británii, kde sedm lidí přišlo o život a 48 utrpělo zranění. Tři muži tam najeli autem do davu a pak bodali kolemjdoucí. [celá zpráva]