Deník The Independent ve čtvrtek s odvoláním na své zdroje napsal, že při raziích našly bezpečnostní jednotky výbušniny, které mohly posloužit k dalším atentátům.
List uvedl, že jedno zařízení policisté zlikvidovali řízeným výbuchem. O kontrolované explozi na manchesterském předměstí Fallowfield informovala BBC již v úterý, v noci na čtvrtek ohlásila řízené odpálení v manchesterské části Moss Side.

Sebevražedný útok na koncertu: 22 mrtvých včetně dětí
Zoufalí rodiče po útoku hledají děti na sociálních sítích
Politické strany kvůli teroru v Manchesteru přerušily kampaň
Všude byla krev a kusy těl, líčí svědci teroru v Manchesteru
Fatální selhání? Koncert byl bez kontrol, pronést šlo cokoliv
Ariana Grande je zpívající herečka a provokatérka
K masakru se přihlásil Islámský stát
Mezi oběťmi jsou děti
Hrozba neskončila, tvrdí bývalý šéf protiteroristického úřadu
Město po útoku: posílené policejní hlídky a méně lidí v ulicích
Zraněná žena zemřela bezdomovci v náručí
Terorista byl původem z Libye
Hrdinka v kritické chvíli odvedla do bezpečí 50 lidí
Terorista Abedi hájil Islámský stát
Zemřeli i polští manželé, po koncertu vyzvedávali děti
Američané vyzvonili identitu atentátníka, Britové se zlobí
V Manchesteru nevraždil osamělý vlk, ale teroristická síť
Otce i bratra Abediho zadrželi kvůli vazbám na Al-Káidu
Detonátor, baterie, batoh. Deník zveřejnil snímky bomby
Bezdomovec po útoku odstranil dívce z tváře hřebíky
Zabíjela stejná výbušnina jako ve Francii a Belgii
Policie přestala sdílet informace s Američany
Atentátník letěl před útokem přes Prahu
Chovanec popřel, že by byl Abedi v Praze

 

Vyšetřovatelé vycházejí z toho, že na přípravě atentátu se podílela celá skupina lidí, není proto podle informací The Independent vyloučeno, že v plánu byly i další údery.

Záběr z bezpečnostní kamery ukazuje podle britské televize Sky News, která odkazuje na policejní zdroj, podezřelého s batohem, v němž má být umístěna výbušnina.

Záběr z bezpečnostní kamery ukazuje podle britské televize Sky News, která odkazuje na policejní zdroj, podezřelého s batohem, v němž má být umístěna výbušnina.

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

Bývalý šéf britského Národního protiteroristického úřadu (NCTO) Chris Phillips hned po atentátu upozornil, že vzhledem k promyšlenému způsobu provedení atentátu ho těžko mohl spáchat jediný člověk. Varoval, že komplicové mohou podniknout další útoky. [celá zpráva]

Velká Británie proto v úterý zvýšila stupeň ohrožení terorismem na kritický, tedy nejvyšší. [celá zpráva]

Britská policie v Blackley v severní části Manchesteru, kde byla při razii zadržena žena.

Britská policie v Blackley, v severní části Manchesteru, kde byla při razii zadržena žena

FOTO: Danny Lawson, ČTK/AP

Nálož typická pro teroristy

Také americký kongresman Mike McCaul je přesvědčen, že Salman Abedi, který útok spáchal, nebyl žádný vlk samotář. „Je tady síť, buňka inspirovaná teroristickým hnutím Islámský stát,” řekl v rozhovoru s agenturou AP republikán, který předsedá sněmovnímu výboru pro záležitosti vnitřní bezpečnosti.

Kongresman rovněž prohlásil, že použitá nálož je typická pro teroristy. Upřesnil, že jako výbušnina byl použit triaceton triperoxid (TATP), se kterým atentátníci udeřili i v listopadu 2015 v Paříži či v březnu 2016 v Bruselu. Proto lze podle něj usuzovat, že její výrobce podstoupil výcvik v zahraničí.

Zatčených přibývá

Policisté provádějí v Británii od pondělního útoku, při kterém zahynulo 22 lidí včetně pachatele Salmana Abediho, razie. Poslední dva podezřelí byli zadrženi ve čtvrtek ráno, jeden v Manchesteru, druhý v oblasti velkého Manchesteru ve Withingtonu, kde se konaly prohlídky.   

V úterý byl podle všeho zadržen Abediův starší bratr Ismail, ve středu pak bezpečnostní jednotky zatkly pět mužů a v Blackley jednu ženu, která byla ale záhy propuštěna na svobodu. Jako poslední skončil ve vazbě blíže neupřesněný muž, který byl dopaden ve středoanglickém Nuneatonu.

„Večer jsme provedli prohlídky na adrese v Nuneatonu, v hrabství Warwickshire a zadrželi muže,“ oznámila policie velkého Manchesteru v prohlášení. „Tyto prohlídky byly spojeny s pondělním atentátem v manchesterské aréně,“ dodala. Předchozí zatýkání byla provedena v okolí Manchesteru, což se týkalo i muže ve Wigamu nesoucího podezřelý balíček, uvedl web International Business Times. [celá zpráva]

V Libyi, odkud Abediovi pocházejí, byli zadrženi Salmanův mladší bratr Hashem, jenž měl mít vazby na Islámský stát, i jeho otec Ramadan, který měl podle americké televize Fox News blízko k radikálním náboženským kruhům i teroristickým uskupením. [celá zpráva]

K útoku se přihlásil Islámský stát. [celá zpráva]