Hlavní obsah
Britští policisté v Manchesteru Foto: Stefan Wermuth, Reuters

V Británii vyhlásili nejvyšší stupeň ohrožení terorismem

Velká Británie zvýšila stupeň ohrožení terorismem na kritický, tedy nejvyšší. Uvedla to britská premiérka Theresa Mayová, podle níž po pondělním atentátu v Manchesteru panují obavy z dalšího útoku. Policii bude v zajišťování bezpečnosti pomáhat podle potřeby armáda.

Britští policisté v Manchesteru Foto: Stefan Wermuth, Reuters
V Británii vyhlásili nejvyšší stupeň ohrožení terorismem

Důvodem ke zvýšení stupně hrozby jsou obavy, že sebevražedný útočník, který v pondělí zaútočil na koncertě Ariany Grande v manchesterské multifunkční aréně, měl komplice, kteří mohou připravovat další útoky.

Mayová uvedla, že centrum JTAC, které je odpovědné za stanovení stupně teroristické hrozby, vyhodnocuje stávající situaci tak, že útok „není jen velmi pravděpodobný, ale že další útok může hrozit bezprostředně.“ 

Premiérka o zvýšení hrozby informovala po úterním dalším zasedání vládního výboru COBRA, který se zabývá mimořádnými situacemi. Britské ministerstvo obrany podle Mayové schválilo žádost policie o vojenskou pomoc.

Podle Mayové bude armáda pomáhat zajišťovat bezpečnost na velkých akcích, jako jsou fotbalová utkání či hudební koncerty. Vojáci budou působit pod velením policie v rámci operace Tempora.

Británie zažívá nejvyšší stupeň pohotovosti již potřetí za 11 let, kdy škála teroristického ohrožení existuje. Poprvé to bylo v roce 2006, kdy byl zmařen útok v letadle pomocí tekutých chemikálií. Podruhé to bylo v roce 2007, kdy přišel pokus o atentát v londýnském nočním klubu a kdy došlo k útoku na letišti v Glasgow.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Ranní záběry z místa činu v Manchesteru

Video: Reuters

Pondělní útok atentátníka si vyžádal životy 22 lidí, desítky lidí utrpěly zranění.

Policie uvedla, že pachatelem je 22letý Salman Abedi. Podle médií se jedná o syna libyjských uprchlíků, ale narozeného již ve Velké Británii. Abediho obětmi byli většinou teenageři. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků