Studii, která se zabývá situací na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku, Lotyšsku a Srbsku, vypracovalo washingtonské Středisko pro strategická a mezinárodní studia a bulharské Středisko pro studium demokracie. Text je výsledkem šestnáctiměsíčního bádání.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Moskva podle zprávy využívá ve zmíněných zemích sympatizujících politiků a snaží se ovládnout energetické trhy i další ekonomické sektory. Usiluje i o podkopání protikorupčních opatření ve snaze destabilizovat místní vlády.

„V některých zemích je ruský vliv natolik všudypřítomný, že ohrožuje národní stabilitu, západní orientaci těchto států a euroatlantickou stabilitu,” konstatují autoři.

„Uvědomit si, co se děje”

Významnou roli při tom hrají i ekonomika a investice. Autoři zmiňují stavbu dvou nových reaktorů v Maďarsku za 12,2 miliardy eur. V Bulharsku je pětina HDP generována Rusy.

Podle spoluautorky studie Heather Conleyové má text upozornit na hrozby, jimž američtí a evropští politikové nevěnují dostatečnou pozornost. „Prvním krokem je uvědomit si, co se děje. V sázce je, jak vidíme sami sebe a fungování naší demokracie,“ prohlásila Conleyová.

Američtí vládní činitelé se s názorem autorů studie shodují, uvedla agentura Reuters.

„Rusové rozpoutali vytrvalou kampaň, jejímž cílem je obnovit nárazníkovou zónu ve východní Evropě, která je podle ruského vůdce Vladimira Putina oprávněná,“ citovala agentura oficiálního amerického představitele, který si však nepřál uvést jméno.

Rusové podle něj chtějí „podkopat nejen NATOEvropskou unii, ale veškeré demokratické základy těchto institucí“.