Jako první se o pokusu o vojenský převrat dozvídají cestující, kteří neuposlechli výzev a mobilní telefony zapnuli dřív, než letadlo dorolovalo na parkovací místo.

K pilotům a posádce se informace dostávají až ve druhém sledu. „To si děláte legraci, jaký puč? To je jen blbý vtip, že jo?" reaguje udivený stevard na dotaz reportéra Práva, zda ví, co se stalo. Pak si jde zprávu raději ověřit sám.

"Já novinářům moc nevěřím," vysvětlil, když se vrátil se skepsí v hlase, kterou jak říká, vystřídal pocit, jako by se ocitl ve špatném snu.

Pak se o puči dozvídají další a další lidé na palubě. Všichni reagují stejně: horečně telefonují, aby se ujistili, že jsou jejich blízcí v pořádku. Zajímají se také o to, jak se dostanou zpátky. V té chvíli ještě není jasné, kdy budou mezinárodní letiště v Ankaře a Istanbulu opět v provozu, ani v jakém režimu budou fungovat.

Z Turecka cestující zmiňovaného letu odletěli několik desítek minut před tím, než se armáda pokusila nad zemí půlměsíce převzít kontrolu. Kdyby měl stroj půl hodiny zpoždění, ze země by se už neodlepil.

Ministerstvo zahraničí nedoporučuje Čechům cestovat do Ankary, Istanbulu a jihovýchodního Turecka. V ostatních regionech mají dbát obezřetnosti. Turisté raději nemají vycházet z ubytovacích zařízení. V případě nouze mají Češi v Turecku kontaktovat konzulární úřad na telefonech s tureckou předvolbou 0090 532 375 13 87 nebo 0090 532 244 45 26
Články k pokusu o převrat v Turecku
Část turecké armády se pokusila o ozbrojený převrat
Erdogan: Byla to zrada, pučisté zaplatí vysokou cenu
Proč převrat v Turecku nevyšel
Erdogan čistí Turecko od „viru”. Pozatýkáno šest tisíc lidí
Turecké vojáky po neúspěšném převratu lynčovali v ulicích
Vydejte duchovního Gülena, vzkázal Erdogan do Washingtonu
Nejezděte do Ankary a Istanbulu. U moře buďte opatrní, vyzývá Čechy ministerstvo
Rozhodnutí o odletu do Turecka je na každém turistovi, tvrdí cestovky