Hlavní obsah
Portrét tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na budově u Taksimského náměstí v centru Istanbulu Foto: Kemal Aslan, Reuters

Erdogan čistí Turecko od „viru”. Pozatýkáno šest tisíc lidí

Turecké bezpečnostní složky po pátečním pokusu o vojenský převrat pokračují v čistkách a zatýkání pučistů. V poutech už skončilo šest tisíc lidí. Prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil na pohřbu těch, kteří při střetech s armádními rebely přišli o život, že v Turecku probíhá čištění státních institucí od „viru”.

Portrét tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na budově u Taksimského náměstí v centru Istanbulu Foto: Kemal Aslan, Reuters
Erdogan čistí Turecko od „viru”. Pozatýkáno šest tisíc lidí

Oním virem Erdogan podle svých slov myslí příznivce duchovního Fethullaha Gülena, jehož označuje za strůjce pátečního nezdařeného puče. Pokus o převrat podle něj provedla Gülenova „teroristická skupina” a podařilo se ho zhatit díky „vůli národa”.

Své příznivce Erdogan vyzval, aby zůstali v ulicích. „Není to záležitost dvanácti hodin,” řekl.

Voják se chrání před civilisty na mostě přes Bosporskou úžinu v Istanbulu. Snímek z 16. července 2016

Foto: Murad Sezer, Reuters

Vicepremiér Mehmet Şimşek už sice oznámil, že je v situace v zemi plně pod kontrolou, agentura Reuters ale napsala, že v Istanbulu ještě v neděli vzdorují hrstky armádních pučistů.

„Velký úklid”

Pozatýkáno bylo šest tisíc lidí, uvedl podle státní agentury Anadolu ministr spravedlnosti Bekir Bozdag.

Většinou se jedná o příslušníky armády, soudce a státní zástupce. „Velký úklid” bude podle Bozdaga nadále pokračovat. Ve věznicích skončilo 2839 vojáků, včetně několika armádních generálů. Byly také vydány příkazy k zadržení na 2745 soudců.

Mezi zatčenými vojáky je i generál Bekir Ercan, velitel letecké základny Incirlik na jihu Turecka. Jde o základnu, odkud startují vojenská letadla Američany vedené koalice k operacím proti Islámskému státu v Sýrii a v Iráku.

Zatčení generála Bekira Ercana, velitele letecké základny Incirlik (na snímku vlevo nahoře), deseti vojáků a policejního důstojníka.

Turecko základnu v sobotu uzavřelo pro vojenská letadla vzdušný prostor a odstřihlo ji od elektřiny. V neděli už byl ale provoz obnoven a Američané znovu startovali k náletům na Islámský stát.

Pučisté měli šest stíhaček

Agentura DPA uvedla s odvoláním na vládní zdroje, že pučisté měli pod kontrolou šest stíhaček F-16.

Odletěly údajně z letecké základny v jihotureckém Diyarbakiru, přeletěly nad Istanbulem a Ankarou a následně přistály na základně u středotureckého města Malatya. Stroje už jsou ale v moci části armády věrné turecké vládě.

Francie kritizuje čistky

Ostrou výhradu vyslal v neděli do Turecka francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Uvedl, že zmařený pokus o vojenský převrat nedává tureckému prezidentovi bianko šek na čistky v řadách kritiků.

„Chceme, aby v Turecku plně fungoval právní stát,” uvedl Ayrault.

„Puč není bianko šekem pro pana Erdogana. Nemohou následovat čistky,” dodal.

Život v Turecku se pomalu vrací do normálních kolejí. Bez problémů tak například fungují banky i burza.

V neděli večer turecké ministerstvo zahraničí oznámilo, že při pokusu o převrat zemřelo 290 lidí, z nichž je víc než 100 pučistů. Dalších nejméně 1400 lidí bylo zraněno.

Související témata:

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan

Foto: Umit Bektas , Reuters

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků