"Někteří z nich říkají, že jsou Turci," řekl Erdogan. "Co je to prosím vás za Turky," dodal s tím, že by si poslanci měli nechat udělat krevní testy. Obul se také do Německa, které je podle něj "tou poslední zemí, která by měla hlasovat o takzvané genocidě".

KOMENTÁŘ DNE:
Potíže Bannonovy nacionalistické internacionály - Vyhlídky na úspěch nacionalistů a populistů v Evropě komentuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Bizarní burka - Postoj současných evropských elit k islámu analyzuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Nejprve by se měl Berlín podle Erdogana zodpovídat z likvidace více než sta tisíc příslušníků kmene Hererů na území dnešní Namibie během své koloniální vlády, řekl Erdogan.

Výpad proti německým poslancům tureckého původu přišel poté, co německý parlament ve čtvrtek schválil rezoluci, v níž označil masakry Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu. [celá zpráva]

Německo v textu rovněž uznává, že jako spojenec Osmanské říše o masakrech vědělo, ale nezasáhlo proti nim. Ankara rezoluci ostře kritizovala a okamžitě odvolala z Berlína svého velvyslance. [celá zpráva]

Erdogan je mudrlant, řekl předkladatel rezoluce

Jedním z hlavních iniciátorů rezoluce byl předseda strany Zelených Cem Özdemir, jehož rodiče se do Německa přestěhovali v 60. letech právě z Turecka. Erdogana označil za "mudrlanta".

Německá vláda Erdoganova slova odsoudila. "Spolkový sněm učinil suverénní rozhodnutí," uvedl mluvčí vlády kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert.
Za "nechutná" prezidentova slova označili zástupci turecké obce v Německu.

Samo přijetí rezoluce o genocidě ale obec minulý týden kritizovala jako "politickou show", která zbytečně naruší vztahy mezi oběma zeměmi.

Erdogan německé poslance tureckého původu napadl již v sobotu. "Nemají s turectvím nic společného. Jejich krev je zkažená," řekl s tím, že je beztak známo, že jsou "prodlouženou rukou" zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), kterou za teroristickou organizaci považuje nejen Turecko, ale i Evropská unie a USA.