Hlavní obsah
Turecké deníky vytáhly německou nacistickou minulost. Foto: koláž Novinky.cz

Styďte se, bodli jste nám dýku do zad, vzkazuje turecký tisk Němcům

K ostré kritice čtvrtečního uznání masakru Arménů Osmanskou říší za genocidu se po tureckých politicích v pátek přidal i tisk. Provládní i protivládní listy shodně píší o zradě, hanbě a hlubokých ranách ve vzájemných vztazích. Několik tureckých deníků vyobrazilo německou kancléřku Angelu Merkelovou s knírkem nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

Turecké deníky vytáhly německou nacistickou minulost. Foto: koláž Novinky.cz
Styďte se, bodli jste nám dýku do zad, vzkazuje turecký tisk Němcům

"Německo, které za druhé světové války spáchalo genocidu, při které zmasakrovalo šest miliónů Židů, a které dodávkami zbraní (zakázané Straně kurdských pracujících) PKK otevřelo cestu k zabíjení našich dětí, nyní ratifikovalo takzvanou arménskou genocidu... zuříme," napsal v pátečním vydání deník Sözcü, jenž zastává tvrdé postoje proti vládnoucí proislámské Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP).

List otiskl na titulní straně také fotomontáž zobrazující německou kancléřku Angelu Merkelovou s knírkem v nacistické uniformě a s nacistickou vlajkou v pozadí. Doprovodil ji palcovým titulkem „Styďte se“ v němčině.

Den, kdy začala genocida Arménů (24. duben) Stream.cz

Foto: Stream.cz

Ke kritice se přidal i vůči vládě dříve kritický deník Hürriyet. "Spolkový sněm přijal rezoluci o genocidě Arménů, kterou zasadil hluboké rány staletým vztahům s Tureckem," napsal list s tím, že se Berlín dopustil genocidy přátelství. Pod fotografii německého parlamentu připsal výzvu „Hanba vám“.

Pomstíme se, vzkázal premiér

V kritice německého uznání genocidy Arménů v pátek pokračovaly i turecké politické špičky, byť volily poněkud mírnější tón.

Turecký premiér Binali Yildirim bez dalších podrobností prohlásil, že jeho země podnikne odvetná opatření, úplné zhoršení vzájemných vztahů ale nepředpokládá.

Turci jsou naštvaní.

Foto: Emrah Gurel, ČTK/AP

Již ve čtvrtek těsně po hlasování německého parlamentu Ankara stáhla svého velvyslance v Německu zpět do vlasti ke konzultacím a zároveň předvolala německého chargé d'affaires k podání vysvětlení. [celá zpráva]

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v první reakci řekl, že rezoluce bude mít vážné dopady na turecko-německé vztahy a že se turecké vedení poradí, jak na rezoluci odpoví.

Němci Turkům nevěří

Ochlazení a pokles důvěry je ale patrný v obou zemích. Německá armáda už vyjádřila obavu z toho, že spor o arménskou genocidu poškodí vojenskou spolupráci mezi Německem a Tureckem, a to i v oblasti boje proti Islámskému státu.

Z výzkumu veřejného mínění pro televizi ARD navíc vyplynulo, že devět z deseti Němců Turecku nedůvěřuje a tři ze čtyř Němců považují za správné, že Spolkový sněm uznal masakr Arménů za genocidu.

Ochlazení německo-tureckých vztahů přichází v době, kdy Evropská unie spoléhá na pomoc Ankary při řešení migrační krize.

Vyjednávání mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem teď bude složitější.

Foto: Kayhan Ozer, ČTK/AP

Masakr 1,5 miliónu Arménů

Masakr Arménů za první světové války považuje za genocidu téměř 30 zemí. Mnozí historici uvádějí, že o život přišlo na 1,5 miliónu Arménů. Události jsou označovány za první cílenou snahu o likvidaci jiného etnika ve 20. století, poznamenala AP. Turecko takovýto výklad odmítá a tvrdí, že celková bilance je nadhodnocená, mrtvé navíc počítá jako oběti občanské války.

Česká republika genocidu Arménů oficiálně neuznala, byť zahraniční výbor parlamentu loni přijal rezoluci, která „připomněla 100. výročí arménské genocidy“ a na konci roku 2014 ji veřejně uznal i prezident Miloš Zeman.

Anketa
Uznali byste masakr Arménů za genocidu?
Ano
98.8 %
Ne
1.2 %
Celkem hlasovalo 6233 čtenářů.

Související témata:

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Německá kancléřka Angela Merkelová

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Foto: Christian Hartmann, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků