„Naším nepřítelem je Daíš (arabská zkratka pro IS), Islámský stát, který má své území, armádu a zdroje, takže musíme vytvořit tuto velkou koalici, abychom zasáhli tyto teroristy,“ řekl v televizi francouzský prezident Francois Hollande na úvod bilaterálních rozhovorů.

„Jsem v Moskvě s vámi, abych viděl, jak můžeme působit společně a koordinovaně, abychom mohli zasáhnout tuto teroristickou skupinu, ale také abychom dosáhli řešení pro mír,“ dodal Hollande podle agentury Reuters.

Francouzský prezident Francois Hollande (vlevo) jedná s ruským prezidentem Vladimir Putin.

Francouzský prezident Francois Hollande (vlevo) jedná s ruským prezidentem Vladimir Putin.

FOTO: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Ruský prezident Vladimir Putin podle TASSu zdůraznil, že nutnost vytvořit společnou velkou koalici je dána teroristickými útoky v Paříži a atentátem na ruský Airbus A321 nad Sinají.

„Tohle všechno nás vede ke spojení sil v boji se společným zlem. Jsme připraveni k této spolupráci, pane prezidente,“ obrátil se Putin na Hollanda.

„Věnujete velkou pozornost a vynakládáte značné úsilí k vytvoření široké protiteroristické koalice. Jsme přesvědčeni, že tato koalice je naprosto nezbytná, v tom se naše pozice shoduje,“ dodal ruský prezident, který také vyjádřil lítost nad oběťmi atentátů v Paříži a upozornil, že i Rusko truchlilo po útoku na airbus nad Sinají.

Ruský prezident President Vladimir Putin (vpravo) zdraví francouzskou hlavu státu Francoise Hollanda.

Ruský prezident President Vladimir Putin (vpravo) zdraví francouzskou hlavu státu Francoise Hollanda.

FOTO: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

„Víme, že terorismus přestavuje našeho společného nepřítele. Proto jsme zde dnes s vámi,“ řekl Hollande.

Jednotné cíle

Po jednání řekl podle Interfaxu Putin k záměru dopadnout teroristy, kteří připravili o život stovky ruských a  francouzských občanů: „Jsme jednotní v záměru najít a potrestat zločince.“

Putin současně varoval před zaplétáním se s teroristy a kšefty s nimi, zejména před nakupováním jejich ropy: „Ti, kteří uplatňují v přístupu k teroristům dvojí standardy, využívají je ke svým politickým cílům, dělají s nimi nelegální obchody, tak to si hrají s ohněm. Historie ukazuje, že takovéto činy dříve či později vyjdou najevo,“ řekl ruský prezident, aniž by ale upřesnil, koho má na mysli.

Putin také pochválil ruské vojáky v Sýrii: „Naše vojenské akce jsou efektivní, radikálové z takzvaného Islámského státu a dalších radikálních skupin utrpěli vážné ztráty.“

Hollande jednal i s Obamou

O společné koordinaci útoků mluvil ve středu i ruský velvyslanec ve Francii Alexandr Orlov: „Jsme připraveni společně plánovat útoky na pozice Daíš a vytvořit společný generální štáb s Francií, Amerikou, se všemi zeměmi, které se chtějí účastnit této koalice," uvedl Orlov.

Účast v široké koalici nabídl Orlov i Turecku.

Hollande už na začátku týdne jednal s americkým prezidentem Barackem Obamou, informace o společném postupu s Ruskem ale z tohoto jednání nevzešla, i když i tam se hovořilo o nutnosti široké koalice proti IS. [celá zpráva]