Hlavní obsah
Francouzský prezident Francois Hollande a americký prezident Barack Obama Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Hollande volá po zavření turecko-syrské hranice

Radikální hnutí Islámský stát (IS) je hrozbou pro všechny, nemůže být tolerováno a musí být zničeno, prohlásil v úterý americký prezident Barack Obama po setkání se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem v Bílém domě. Ten řekl, že je potřeba uzavřít hranici mezi Sýrií a Tureckem, aby do Evropy nepronikali islamisté.

Francouzský prezident Francois Hollande a americký prezident Barack Obama Foto: Jonathan Ernst, Reuters
Hollande volá po zavření turecko-syrské hranice

Obama vyzval Evropskou unii, aby do svého právního systému zavedla dohodu, jež by umožnila dopravním společnostem sdílet informace o pasažérech.

S Hollandem se prý shodl na tom, že v boji proti Islámskému státu, který se přihlásil k nedávným teroristickým útokům v Paříži, je třeba dělat víc. Nic konkrétního ale neuvedl. Hollande řekl, že země musí zesílit nálety na pozice IS v Sýrii a Iráku. Řekl také, že Francie nemá v úmyslu poslat do Sýrie pozemní jednotky.

Washington je podle Obamy rovněž připraven spolupracovat s Paříží při prověřování uprchlíků, kteří do Francie dorazí.

I Obama dal opakovaně najevo, že vstoupit do války po teroristickém útoku by byla chyba a kloní se spíš k zintenzivnění koaličních leteckých úderů na pozice Islámského státu a užší spolupráci s Ruskem, které se do náletů zapojilo na konci září.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků