„Vláda zakazuje nákladní přepravu přes administrativní hranici mezi Ukrajinou a Autonomní republikou Krym. Rozhodnutí bylo přijato v pondělí 23. listopadu na mimořádném zasedání vlády,“ stojí v rozhodnutí.

Rozhodnutí přišlo poté, co premiér Arsenij Jaceňuk uvedl, že vláda souhlasí s návrhem prezidenta Petra Porošenka, který se na kabinet obrátil právě se žádostí přerušit nákladní dopravu.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk na mimořádném zasedání vlády

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk na mimořádném zasedání vlády

FOTO: Reuters

„Hlava státu v dopisu navrhuje vládě dočasně zastavit nákladní automobilovou a železniční dopravu s Krymem v obou směrech,” uvedla v pondělí kancelář prezidenta, přičemž citovala z prezidentova dopisu vládě ze 4. listopadu. [celá zpráva]

V dopisu stojí, že „jedním z nynějších prioritních úkolů orgánů státní moci je určení modelu dalších vztahů Ukrajiny s okupovaným Krymem”.

Jaceňuk po jeho obdržení nařídil vládě, aby v čele s ministerstvem ekonomiky připravila návrh regulace přepravy zboží mezi Ukrajinou a Krymem, který by byl v souladu se zákonem.

Krym je odříznut od elektřiny

Kyjev tak značně přitvrdil politiku v krymské otázce. S blokádou nákladní přepravy přišlo už v září hnutí Blokáda Krymu, které vedou krymští Tataři a protiruští aktivisté. [celá zpráva] Ti se také přihlásili ke zničení sloupů velmi vysokého napětí, což vedlo k odříznutí Krymu od elektřiny. [celá zpráva]

Nepřímá podpora úřadů aktivistickému hnutí byla jasně patrná, nezasahovaly proti němu, ale oficiálně se dosud Kyjev podobných akcí neúčastnil.

Nyní ministr vnitra Arsen Avakov prohlásil, že Ukrajina by měla zastavit jakékoli obchodní styky s anektovaným Krymem. Avakov rovněž podpořil zastavení dodávek proudu.

Rusko-ukrajinské výhrůžky

Premiér Jaceňuk zároveň pohrozil, že Kyjev „zrcadlově” odpoví na plán Ruska zastavit s platností od 1. ledna příštího roku dovoz ukrajinských potravin do Ruska. Moskva o záměru zastavit dovoz potravin z Ukrajiny informovala minulý týden. Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev řekl, že plán souvisí se zapojením Kyjeva do protiruských sankcí vyhlášených v Evropské unii a USA po loňské ruské anexi Krymu.