„Tohle je válka, jsme ve válce. Léčili jsme tam zranění způsobená válečnými zbraněmi, jejichž kulky pronikají (do těla) tak rychle, že lámou a způsobují popáleniny a vyvolávají velmi silnou tlakovou vlnu, takže přivodí extrémně vážná zranění,” cituje Pellouxe britský deník The Guardian.

On sám psal pro satirický magazín Charlie Hebdo sloupek o medicíně a byl po lednovém útoku na místě jako jeden z prvních záchranářů. Ve změti bezvládných těl kolegů, které osobně znal, hledal ty, kdo ještě jevili známky života, aby jim mohl poskytnout první pomoc. I tehdy použili teroristé útočné pušky Kalašnikov.

O deset měsíců později se děsivý scénář opakoval. Jen obětí bylo řádově víc - 129 mrtvých a přes 400 zraněných. Hrozivé útoky se navíc odehrály rovnou na šesti místech.

Snažili jsme se zachránit ženu, která měla v těle devět kulek. Zemřela ale dřív, než jsme ji dovezli do nemocnice.lékař Patrick Pelloux

„Naše posádka se (marně) snažila zachránit mnoho lidí. Měli ale děsivá zranění. (Teroristé) mířili tak, aby zabíjeli; na hlavu, krk či břicho. Snažili jsme se zachránit ženu, která měla v těle devět kulek. Zemřela ale dřív, než jsme ji dovezli do nemocnice,“ vylíčil dále pařížská záchranář.

Posádky sanitek i celý integrovaný záchranný systém v Paříži je na teroristické útoky vyškolený. Na tak velký počet mrtvých a zraněných se ale podle Pellouxe připravit nedá. „Je to metoda střílení všech kolem, podobně jako ve videohře.“

Francie i celá Evropa by se podle něj měla po pátečních atentátech sjednotit.

„Znamená to, že by měla přijít reakce na celoevropské úrovni. Nesmíme se bát, musíme všichni bok po boku nalézt Churchillova ducha. Jsme na začátku něčeho, čemu nesmíme podlehnout. Nikdy nevyhrají,“ dodal Pelloux.

ČTĚTE TAKÉ
Teroristé ve Francii zabili nejméně 127 lidí. O život stále bojují desítky lidí
Přehledně: Teroristé, kteří vraždili v Paříži
Bezprecedentní útoky, černý pátek třináctého, popisují francouzská média atentáty v Paříži
ON-LINE REPORTÁŽ
Atentátník opásaný výbušninami měl vstupenku na stadión, zastavila ho ochranka
Přímo vedle něj se odpálil terorista. Život mu zachránil mobil
Atentátník se syrským pasem prošel do Evropy jako uprchlík přes Řecko
Mladý pár si vyrazil v Paříži na večeři. Studentka se domů už nevrátila
Francouzská policie pozatýkala už sedm lidí z okolí jednoho z atentátníků
Lékař: Ošetřovali jsme válečná zranění způsobená válečnými zbraněmi 
Lidé padali jako klasy obilí ve větru, popsali svědci střelbu v hudebním klubu