Pátek byl pro Safera jako jakýkoliv jiný pracovní den. Stál za kasou v baru Casa Nostra, kde zadával objednávky. Právě tento bar byl ale jedním z šesti míst, kde v noci z pátku na sobotu zaútočil Islámský stát. Pohodový večer tak rázem nabral dramatický spád.

„Byl jsem zrovna u přepážky, když jsme uslyšeli výbuchy. Opravdu hlasité rány, všichni začali křičet a pršely na nás střepy skla z rozbité výlohy,“ popsal útok teroristů Safer.

Barman Safer

Po ulici v té době už běhali teroristi a pálili kalašnikovy do všeho, co se pohnulo. Přestože většina lidí jen zkoprněla a ležela nehnutě na zemi, on se rozhodl jednat.

Všiml si totiž před barem dvou postřelených žen. „Ležely na terase. Jednu postřelili do zápěstí, druhou do ramene. Obě silně krvácely,“ prohlásil Safer.

„Když teroristé nabíjeli, zatáhl jsem je obě dovnitř a schoval se s nimi do sklepa, kde jsem se snažil zastavit krvácení,“ vzpomínal na osudný večer barman. To se nakonec skutečně podařilo, nebýt Saferova zásahu, obě ženy by nejspíše vykrvácely a zemřely na místě.

Co se vlastně stalo, mu došlo až pár desítek minut poté, co utichla střelba a oni se odvážili vylézt ze sklepa ven. „Na ulici jsme viděli mrtvá těla, tolik lidí bylo navíc zraněno,“ podotkl barman.

Má strach z odplaty

Dodal zároveň, že má strach. Bojí se, že lidé budou házet po pařížském masakru všechny muslimy do jednoho pytle a budou se chtít mstít. „Cítím tolik hněvu, nejsme jako oni,“ uzavřel Safer.

Oficiální počet obětí zůstává 129, napsala BBC s odvoláním na pařížské nemocnice. Nepotvrdila se tak informace agentury AFP, která v neděli večer napsala, že svým zraněním v nemocnici podlehli další tři lidé. Při sérii šesti násilných incidentů, při kterých teroristé stříleli do davu či páchali sebevražedné atentáty, utrpělo také přes 350 lidí zranění, z toho desítky jsou v kritickém stavu.

Policisté zastřelili jednoho z osmi teroristů. Zbylých sedm se odpálilo při sebevražedných útocích. Ačkoli bilance obětí není konečná, už nyní je jasné, že jde o jeden z nejhorších teroristických útoků v Evropě.

ČTĚTE TAKÉ
Teroristé ve Francii zabili nejméně 127 lidí. O život stále bojují desítky lidí
Přehledně: Teroristé, kteří vraždili v Paříži
Bezprecedentní útoky, černý pátek třináctého, popisují francouská média atentáty v Paříži
ON-LINE REPORTÁŽ
Atentátník opásaný výbušninami měl vstupenku na stadión, zastavila ho ochranka
Přímo vedle něj se odpálil terorista. Život mu zachránil mobil
Atentátník se syrským pasem prošel do Evropy jako uprchlík přes Řecko
Mladý pár si vyrazil v Paříži na večeři. Studentka se domů už nevrátila
Francouzská policie pozatýkala už sedm lidí z okolí jednoho z atentátníků
Lékař: Ošetřovali jsme válečná zranění způsobená válečnými zbraněmi 
Lidé padali jako klasy obilí ve větru, popsali svědci střelbu v hudebním klubu