Slováci se do příhraniční obce stěhují kvůli nižším cenám pozemků i domů, ale také kvůli dobrému silničnímu spojení s Bratislavou.

„Pocházím z Banské Bystrice, a když jsem dostal práci v Bratislavě, šokovaly mě ceny bytů v hlavním městě Slovenska. V Rajce jsem našel levnější bydlení a mám to do práce jen deset minut autem,“ říká Ján.

Auta se slovenskými poznávacími značkami před novým domem v Rajce

Auta se slovenskými poznávacími značkami před novým domem v Rajce

FOTO: Ivan Vilček, Právo

„Nemluvím maďarsky, ale místní se k nám chovají moc dobře. V restauracích jsou například jídelní lístky také ve slovenštině, v obchodě se snaží se mnou mluvit slovensky,“ pochvaluje si.

Někteří Slováci rádi označují Rajku za předměstí Bratislavy. Maďaři to však neslyší rádi. „Nemáme se Slováky žádné problémy. Někdy to však přestřelí, jako když jedna realitní kancelář označila Rajku za sedmý obvod Bratislavy. To vyvolalo zbytečné napětí,“ říká András.

Dům nabízený v Rajce - inzerát je dvojjazyčný.

Dům nabízený v Rajce - inzerát je dvojjazyčný.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Slováky v Rajce nedávno vystrašila informace, že Slovenská republika nevylučuje v případě zostření migrační krize umístění mobilních zátarasů na hranicích s Maďarskem. „Vše funguje zatím bez problémů a přes schengenskou hranici projedeme bez zdržení, ale bedlivě sledujeme migrační krizi. Zatím toto území migranti obchází, ale vše se může v budoucnu změnit,“ neskrývá obavy Igor.