„Putin nadále ukazuje, že je jeden z mála lidí na světě dostatečně mocný na to, aby udělal, co chce, a prošlo mu to,“ komentoval magazín opětovné prvenství ruského prezidenta. Upozornil také, že německá kancléřka Angela Merkelová poskočila z loňského pátého místa žebříčku na druhé, k čemuž jí dopomohla její rozhodnost při řešení problémů syrských uprchlíků i finanční krize v Řecku.

Merkelová odsunula z druhého místa na třetí příčku prezidenta USA Baracka Obamu, který sice vede velmoc a největší ekonomiku světa, ale jeho vliv je s nadcházejícím posledním rokem jeho mandátu menší.

Německá kancléřka Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová je nejmocnější ženou světa.

FOTO: Hannibal Hanschke, Reuters

Papež František, jehož Forbes zařadil na čtvrté místo, je jedinou duchovní osobností v první desítce.

Deset nejmocnější lidí světa podle Forbesu
Vladimir Putinruský prezident
Angela Merkelováněmecká kancléřka
Barack Obamaprezident USA
papež František 
Si Ťin-pchingprezident Číny
Bill Gateszakladatel Microsoftu
Janet Yellenovášéfka americké centrální banky
David Cameronbritský premiér
Narendra Modipředseda indické vlády
Larry Pagešéf Googlu

Forbes poměřoval stovky osobností různých profesí z celého světa podle čtyř kritérií.

„Nejprve jsme se ptali, jestli má kandidát moc nad množstvím lidí. Potom jsme vyhodnocovali finanční zdroje, které kontroluje, zda jsou relativně velké v porovnání s jejich kolegy, přičemž v případě hlav států jsme brali v úvahu HDP a u firemních ředitelů jsme poměřovali ukazatele, jako je majetek společnosti a výnosy. Potom jsme určili, jestli má kandidát vliv ve více sférách. Nakonec jsme se ujistili, že kandidáti svoji moc aktivně využívají,“ vysvětlila redakce magazínu.