„Chaos musí skončit,” řekl už při příchodu předseda evropské rady Donald Tusk, který politiky rozhádaných členských zemí unie do Bruselu pozval.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Už při příchodu ostatně maďarský premiér Viktor Orbán navrhl ”slušně se zeptat” Řecka, zda ochranu své hranice zvládá, a pokud ne, tak by prý měly ostatní státy unie pomoci.

Konkrétním projevem pomoci je po summitu závazek, že do konce listopadu začnou v Itálii a v Řecku fungovat centra, kde budou moci být žadatelé o azyl rychle identifikováni a registrováni.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) připomněl rozhodnutí posílit evropské agentury, které mají ochranu hranice na starosti, tedy Frontex, Europol a Evropský podpůrný a azylový úřad (EASO). Státy na hranicích EU mohou podle něj získat přímou expertní i finanční podporu. Česko je podle Sobotky připraveno realizovat svou trvající nabídku pomoci Itálii.

Pomoc do míst válek

Státníci slíbili přispět miliardou eur (27 miliard korun) Světovému potravinovému programu (WFP) a Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci poté oznámil, že Česká republika svůj letošní příspěvek WFP zdvojnásobí.

Lídři EU se shodli na větší pomoci Libanonu, Jordánsku, Turecku a dalším zemím v blízkovýchodním regionu, které se samy vyrovnávají s miliónovými počty uprchlíků ze Sýrie. „Evropská unie dává jasně najevo, že chce zlepšit podmínky uprchlíků v těchto zemích,” poznamenala k tomu německá kancléřka Angela Merkelová. Větší pomoc na místě při řešení kořenů krize podle ní v důsledku znamená menší počty lidí na cestě do Evropy. EU také zřizuje speciální fond na pomoc Africe. Pomoc na místě by měla ulehčit potenciálním uprchlíkům osud tak, aby se do Evropy nevydávali.

Spolupráci chce unie zlepšit rovněž s balkánskými zeměmi, přes které běženci do EU nyní nejčastěji přichází. Jednání s těmito státy se čeká na okraj schůzky ministrů vnitra a zahraničí unie 8. října v Lucemburku. Migraci se bude věnovat i řádný summit EU v polovině října.

„Dnes schválená opatření krizi neukončí, ale vše jsou to nutné kroky správným směrem,” dodal Tusk.

Spory zůstaly stranou

Podle německé kancléřky Angely Merkelové se summit nezabýval úterním hlasováním ministrů vnitra zemí EU, kteří přerozdělení 120 tisíc žadatelů schválili většinou hlasů, navzdory nesouhlasu České republiky a několika dalších zemí. Novinářům to potvrdil slovenský premiér Robert Fico, od kterého se čekalo, že by věc mohl otevřít. Slovensko má totiž k plánu na rozdělení imigrantů trvající velké výhrady.