Podle Tuska je potřeba okamžité pomoci migrací zasaženým hraničním zemím osmadvacítky a posílení ochrany vnějších hranic unie prostřednictvím těchto agentur. Otřel se i o německou kancléřku Angelu Merkelovou, když řekl, že do Evropy v budoucnu bude proudit více uprchlíků, „speciálně, když cítí, že jsou do Evropy pozváni”.

Tusk, který v minulých dnech navštívil Blízký východ, varoval, že války v Sýrii a v Iráku brzo neskončí. Uvedl, že uvnitř Sýrie je v pohybu osm miliónů lidí a do okolních států uprchly další přibližně čtyři milióny. Podle něj to znamená, že Turecko a Jordánsko čekají samy pomoc od Evropy, než aby uvažovaly, jak mohou pomoci EU.

Z dostupných informací před zasedáním je zřejmé, že Unie míní hlavně dávat další peníze na řešení uprchlické krize.

Rozdělí se další miliardy

„Od začátku krize v květnu Evropská komise obrátila každý kámen, abychom v evropském rozpočtu našli prostředky,” poznamenal předseda EK Jean-Claude Juncker. Dostupné peníze se tak ze 4,6 miliardy eur (přes 124 miliard Kč) vyšplhaly na 9,5 miliardy (přes 256 miliard Kč).

Evropská exekutiva příští týden navrhne vyčlenit v letošním rozpočtu dalších 100 miliónů eur (asi 2,7 miliardy Kč) na pomoc postiženým členským zemím.

Dosavadní podpora ve výši 73 miliónů eur (téměř dvě miliardy Kč) už totiž byla vyčerpána. O 1,3 miliónu eur (asi 35 miliónů Kč) navrhuje komise zvýšit letošní financování Frontexu, Europolu a Evropskému podpůrnému azylovému úřadu (EASO). Měly by přijmout další zaměstnance. V příštím roce mají tyto agentury dostat o 600 miliónů eur více (přes 16 miliard Kč).

Dále se navrhuje pro příští rok zvýšit podpory programů OSN, které pomáhají se zásobováním uprchlických táborů na Blízkém východě. Vzrůst by měly i prostředky na evropskou humanitární pomoc a více peněz by mělo jít podporu uprchlíků ze Sýrie, kteří jsou v táborech v oblasti.

Na podporu afrických zemí by měl být ustaven zvláštní fond, kde by pro začátek mělo být 1,8 miliardy eur (přes 21,5 miliardy Kč).

Posílit je podle komise také třeba spolupráci se třetími zeměmi, včetně tranzitních států na balkánské trase uprchlíků, se zeměmi původu migrantů a také s mezinárodními organizacemi.