Řecký premiér Alexis Tsipras a německá kancléřka Angela Merkelová se údajně po 14 hodinách rozhovorů plných utrpení rozhodli, že už není kam dál jít. Neviděli žádný prostor pro dosažení kompromisu, ani důvod, proč v jednáních pokračovat. A odchod Řecka z eurozóny, takzvaný Grexit, byl naprosto reálnou možností.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Do kritické fáze se tak rozhovory dostaly v pondělí kolem šesté hodiny ranní. Když už se oba lídři odebrali ke dveřím, aby jednání definitivně ukončili bez dohody, objevil se tam Tusk, který je zastavil. "Nezlobte se, ale tuto místnost teď v žádném případě neopustíte," řekl jim prý bývalý polský premiér.

Řecký premiér Alexis Tsipras se zdraví s šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem.

Řecký premiér Alexis Tsipras se zdraví s šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem.

FOTO: Jean-Francois Badias, ČTK/AP

Spor se týkal návrhu, aby Řecko vyvedlo do svěřeneckého fondu v zahraničí jako záruku aktiva v objemu až 50 miliard eur. Tsipras chtěl nižší částku a také požadoval, aby byl fond určen k financování investic, a země se tak vyhnula národnímu ponížení. Nakonec se z toho obě dvě strany vyvlékly tím, že sice vznikne nezávislý fond, jehož příjmy dosáhnou až 50 miliard eur, z toho ale 25 miliard eur se použije k rekapitalizaci bank, polovina ze zbytku půjde na snížení podílu dluhu na HDP a zbytek na investice.

Fond bude zřízen v rámci řecké jurisdikce, dohled nad ním ale budou mít příslušné evropské instituce.

Summit eurozóny začal v neděli odpoledne a pokračoval celou noc. Jednání trvala 17 hodin a výsledek byl oznámen v pondělí v devět hodin ráno. Komentáře se většinou shodují na tom, že Tsipras víceméně přistoupil na podmínky, které dříve odmítal a odmítli je i Řekové v referendu. [celá zpráva]

Dohoda začne platit až poté, co ji schválí řecký parlament.