„Nepopírám svou odpovědnost,“ řekl Janukovyč na otázku ohledně střelby do demonstrantů na Majdanu. Řekl, že nikdy nenařídil bezpečnostním silám střílet do protestujících odpůrců, ale přiznal, že neudělal dost, aby zabránil krveprolití.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Nedal jsem žádný rozkaz, to nebylo v mé pravomoci. Byl jsem proti použití síly, natož střelných zbraní, byl jsem proti krveprolití. Ale příslušníci tajných služeb plnili své úkoly podle platných existujících zákonů. Měli právo použít zbraně,“ uvedl.

Střelba na Majdanu si vyžádala životy více než stovky demonstrantů. Stále není jasné, proč propukla. BBC před časem publikovala výpověď muže, který byl najat, aby střílel na policisty. [celá zpráva]

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Policisté střílí do demonstrantů. Záběry z února 2014. Zdroj: Reuters

Podle Janukovyče jeho odpůrci „neměli podniknout vojenský puč a neměli lovit mezi krajně pravicovými silami.“

„Varoval jsem je, že to nemusí skončit na Majdanu, že by to mohlo jít dál, a ono to šlo dál. Rozdělili zemi. Zatáhli do tohoto konfliktu celý svět,“ uvedl bývalý prezident na adresu dnešního ukrajinského vedení.

Janukovyč odmítá dělení Ukrajiny

Loňskou anexi Krymu Ruskem označil za tragédii, ke které by za jeho vedení nedošlo. Neví ale, jak situaci zvrátit. Silový přístup současného kyjevského vedení odmítl: „Co se stalo, bylo velmi zlé. A nyní potřebujeme najít východisko ze situace. Máme tu válku. (Dnešní vedení) hovoří o získání Krymu zpátky. Jak? Válkou? Potřebujeme další válku?“

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: V kyjevských ulicích to vře už od rána. Záběry z února 2014. Zdroj: Reuters

Vyjádřil také názor, že Donbas by měl zůstat ukrajinský. Vyzval EUUSA, aby zatlačily na Kyjev, aby začal jednat přímo s vůdci vzbouřenců.

Janukovyč také opět ocenil, že mu ruský prezident Vladimir Putin zachránil život, když vyslal na Ukrajinu speciální jednotku, která ho dostala ze země, ale uvedl, že to kremelský vůdce provedl o své vůli: „Jsem samozřejmě vděčný, že vydal rozkaz a pomohl mé ochrance dostat mě ven a zachránit mi život, ale nekonzultoval to se mnou,“ uvedl.

Popřel, že by zpronevěřil státní peníze a ukládal si je v zahraničních bankách. Dodal, že ani jeho opulentní rezidence, kterou využíval, mu nepatřila.

„Ano, byla tu korupce, to nikdo nepopírá, ale uplynul rok a půl a ti, kteří jsou u moci, mají všechny prostředky. Ať nám ukážou, kde jsou bankovní účty Janukovyče. Jenomže ony neexistují a neexistovaly,“ prohlásil.