Zábavní park se podle prezidenta Putina má stát „důležitou součástí vojensko-vlastenecké práce s mladými lidmi“.

Putin ho slavnostně otevřel u příležitosti zahájení zbrojního veletrhu Armija 2015, kdy také oznámil dodávku čtyř desítek mezikontinentálních balistických střel pro ruské jaderné síly a připomněl, že Rusové vyvíjejí další moderní zbraně, které „nemají ve světě srovnání“. [celá zpráva]

Výstava vojenské techniky v Kubince

Výstava vojenské techniky v Kubince

FOTO: Sergei Karpukhin, Reuters

Komplex, na němž bude stát i několik hotelů, takže v něm hosté mohou strávit hned několik dní, ještě není hotov. Dokončen má být za dva roky a podle listu Kommersant přijde ministerstvo obrany na 20 miliard rublů (devět miliard korun).

Kromě toho, že si návštěvníci mohou potěžkat v rukou granátomety a zblízka obdivovat těžkou techniku a zbraně včetně raketových systémů, budou se moci projet v tanku a zastřílet si z nejrůznějších zbraní.

Slavnost doprovodil i ukázkový let vojenských vrtulníků Mi-28

Slavnost doprovodil i ukázkový let vojenských vrtulníků Mi-28

FOTO: Maxim Shemetov, Reuters

Chirurg proti Američanům

Slavnostního otevření se kromě zástupce pravoslavné církve zúčastnil i šéf motorkářského gangu Noční vlci a Putinův obdivovatel Alexandr Zaldostanov přezdívaný Chirurg.

„Když se dívám na všechny tyto věci, jsem na Rusko hrdý a uvědomuji si, že máme čím Američanům odpovědět. Nedovolili by si stisknout tlačítko. V sovětské éře byla armáda vzdálená věc, teď ale všichni cítíme, že k ní mám blíž. Armáda se ukazuje v romantické podobě, a to je podle mě dobře. Když nebudeme své děti vzdělávat, pak to za nás udělají Američani, jako to udělali na Ukrajině,“ prohlásil.

Děti si mohou zblízka prohlédnout nejrůznější zbraně.

Děti si mohou zblízka prohlédnout nejrůznější zbraně.

FOTO: Sergei Karpukhin, Reuters

Pravoslavný kněz označil park za „dar ruským občanům“. „Děti by sem měly přijít, hrát si se zbraněmi, vyšplhat na tank a vidět všechnu tu nejmodernější technologii,“ dodal.

V Kubince je k vidění i mobilní raketový systém Iskander

V Kubince je k vidění i mobilní raketový systém Iskander

FOTO: Sergei Karpukhin, Reuters

Putin během zahájení uvedl, že by se Rusové neměli pořád vracet k temným stránkám svých dějin, ale raději se soustředit na vojenské úspěchy, ať už to bylo v carské nebo sovětské éře.

Guardian v té souvislosti poznamenal, že stánky se suvenýry nabízely nejen předměty vztahující se k současné hlavě federace, ale třeba také magnetky s Josifem Stalinem a Lavrentijem Berijou, obávaným šéfem Stalinova bezpečnostního aparátu a vykonavatelem čistek. A také obaly na iPhony.