Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Pavel Golovkin, ČTK/AP

Ruské jaderné síly dostanou 40 nových mezikontinentálních střel, slíbil Putin

Ruská armáda ještě letos obdrží více než 40 nových mezikontinentálních balistických střel (ICBM). V úterý to na zbrojařském veletrhu Armija-2015 Expo u Moskvy řekl ruský prezident Vladimir Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Pavel Golovkin, ČTK/AP
Ruské jaderné síly dostanou 40 nových mezikontinentálních střel, slíbil Putin

„V letošním roce dostanou naše jaderné síly více než 40 mezikontinentálních balistických střel schopných proniknout všemi existujícími, dokonce i těmi nejpokročilejšími raketovými obrannými systémy,“ oznámil podle státní agentury RT Putin.

Ruský stát podle prezidenta věnuje přezbrojení armády a modernizaci zbrojního průmyslu velkou pozornost.

Moskva také nedávno oznámila, že obnovuje výrobu strategických nadzvukových bombardérů Tupolev Tu-160 a současně je modernizuje. Letectvo jich nakoupí padesát. [celá zpráva]

O raketách mluvil už loni

Zařazení nových balistických raket do výzbroje avizoval Putin už loni, tehdy hovořil o padesáti střelách.

Nyní svým vystoupením také reagoval na záměr Spojených států rozmístit těžkou vojenskou techniku ve východní Evropě. Moskva už v pondělí varovala, že následky mohou být nebezpečné. Pentagon podle médií uvažuje o rozmístění tanků, bojových vozidel a dalších těžkých zbraní až pro 5000 amerických vojáků. [celá zpráva]

Agentura AP také nedávno napsala, že americká vláda zvažuje možnost rozmístění raket v Evropě. [celá zpráva]

Rusko se podle USA dopouští porušení zbrojní dohody uzavřené ještě během studené války, když provádí zkoušky střel s plochou dráhou letu, které dohody zapovídají. Ministr obrany Ash Carter už v únoru při slyšení v Senátu poznamenal, že Moskva porušuje smlouvu z roku 1987 o jaderných silách středních a kratšího doletu. Toto nařčení vznesli Američané poprvé loni.
[celá zpráva]

Modernizují všichni

Svůj jaderný arzenál ovšem modernizují všechny země včetně Spojených států. To se nevylučuje s dohodou o snížení počtu jaderných hlavic START, kterou v roce 2010 v Praze podepsal prezident USA Barack Obama a tehdejší ruský prezident Dmitrij Medvěděv.

Spojené státy plánují v příštích 30 letech vynaložit na modernizaci svého jaderného arzenálu zhruba bilión dolarů (více než 24 biliónů korun).

USA a Rusko vlastní 95 procent všech jaderných zbraní na světě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků