Němcova v noci na sobotu na mostě přes řeku Moskvu nedaleko Kremlu zabil neznámý muž. Vypálil šest ran, čtyři politika zasáhly do zad. Smrtelná byla rána do srdce. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Vystřelené náboje byly vyrobeny v různé době a na různých místech, takže je útočníci zřejmě sháněli, kde se dalo. Patrony jsou staré 20 let. Vpáleny byly z pistole typu Makarov nebo z upravené plynové. Vražda proto podle vyšetřovatelů nejspíš nebyla dílem profesionálů, vrah Němcova možná ani neznal.

Ze záznamu kamery televize TVC vyplývá, že vrah čekal na svou oběť na bočním schodišti, odkud zjevně na pokyn kompliců vyšel nahoru na most a zahájil palbu.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: V Rusku zastřelili opozičního politika Borise Němcova.

Záznamy pouličních videokamer z místa činu jsou podle ruského deníku buď nezřetelné, nebo nejsou vůbec k dispozici. Část kamer byla vypnuta kvůli pravidelné opravě. Použitelný záznam poskytla policistům jen ruská televizní stanice TVC, která má na mostě kameru pro případné zpravodajské využití. [celá zpráva]

Svědkyně se chce vrátit domů

Pachatel nechal naživu Němcovovu přítelkyni Ukrajinku Hannu Duryckou. Její osmihodinový výslech policistům příliš nepomohl, protože byla v šoku. Nedokázala ani určit značku vozu, a tak pátrání po bílém automobilu, který vraha odvezl, bylo zatím bezvýsledné.

Třiadvacetiletá ukrajinská modelka Hanna Durycká nesmí z bezpečnostních důvodů opustit Moskvu. "Vyšetřovatelé tvrdí, že mimo Moskvu pro mě není bezpečno," řekla ruské televizi Dožď. Odmítla nabízený program na ochranu svědků, od ruské policie ale dostala osobní ochranu.

Především se chce vrátit domů do Kyjeva. "Nyní jsem považována za svědka. Vypověděla jsem všechno, co bylo možné. Nechápu, proč mě dosud zadržují v Rusku," řekla ruským novinářům.