Hlavní obsah
Policisté na místě činu Foto: Pavel Golovkin, ČTK/AP

Ruská televize zveřejnila kamerový záznam vraždy Němcova

Ruská televizní stanice TVC v neděli zveřejnila záznam pouliční kamery, na níž by měla být zachycena vražda někdejšího ruského vicepremiéra a nyní kritika politiky Kremlu Borise Němcova. Záznam není příliš kvalitní a v okamžiku střelby navíc záběr zakryl sněžný pluh projíždějící kolem.

Policisté na místě činu Foto: Pavel Golovkin, ČTK/AP
Ruská televize zveřejnila kamerový záznam vraždy Němcova

Ze záznamu televize odhadla, že vrah se pravděpodobně nejprve skrýval na schodišti vedoucím na most, než po činu doběhl po vozovce k autu, které na mostu na chvilku zastavilo.

Web ruské televize TVC se záznamem z pouliční kamery

Kamera ukazuje, jak tvrdí televize, že ve 23:30 moskevského času (21:30 SEČ) Němcov a jeho společnice jdou po mostu. "Pomalu je dohání sněžný pluh. Ve 23:31 je karosérie vozu s pluhem zakrývá před kamerou. O vteřinu později odtud vybíhá na vozovku další člověk, rychle nasedá do (dalšího) auta a odjíždí," okomentovala záběry televize a popsala pohyb lidí na mostu: dívka je zprvu schovaná za sněhovým pluhem, jehož posádku zřejmě žádá o pomoc, pak se vrací na místo činu. Okolo procházejí lidé, někteří se zastavují, jiní jdou dál, podobně auta. Ve 23:42 (21:42 SEČ) přijíždí policie.

Vyšetřovatelé mají více verzí

Němcov se stal terčem palby v okamžiku, kdy se s ukrajinskou modelkou Hannou Duryckou vracel z večeře v restauraci Bosco v obchodním domě GUM naproti Kremlu do svého bytu za řekou Moskvou. Na místě vraždy kriminalisté nalezli šest nábojnic, čtyři kulky zasáhly politika, jeho společnice vyvázla bez zranění.

BEZ KOMENTÁŘE: V Rusku zastřelili opozičního politika Borise Němcova

Mluvčí federálních vyšetřovatelů Vladimir Markin v neděli popřel zprávy médií, že se policistům prý podařilo v centru Moskvy najít auto, v němž zabijáci prchli z místa činu. Varoval také, že v průběhu vyšetřování se mohou vyskytnout "dezinformace" a dokonce i "otevřené provokace", a doporučil novinářům zveřejňovat jen ověřené informace z oficiálních zdrojů.

Vyšetřovatelé posuzují několik verzí, sahajících od provokace kvůli destabilizaci politické situace, stopu islamistů a extremistů až po možnou souvislost s ukrajinským konfliktem. Prý nelze vyloučit ani souvislost s podnikáním či osobní nenávist vůči zavražděnému a další běžné pohnutky zločinu, včetně žárlivosti. Je však zjevné, že pachatelé opozičního politika sledovali.

Cynická vražda,  uvedl Putin

"Uděláme vše, aby organizátoři a vykonavatelé podlé a cynické vraždy byli po zásluze potrestáni," uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Opoziční předáci hovoří o politicky motivované vraždě neúprosného kritika režimu.

Vražda se odehrála před povolenou nedělní demonstrací proti Putinově vládě a válce na Ukrajině - ještě během večeře Němcov poskytl rozhovor ukrajinskému rádiu o připravované akci. Místo demonstrace se uskuteční smuteční pochod k místu zločinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků