"Ne všechno bylo provedeno tak, jak jsme mysleli na začátku. Problém je, že řešíme úkoly, jimž předtím nikdo nečelil. Nikdo nemá jasný akční plán, žádné úřední orgány a nikdo na jakékoli úrovni," prohlásil Aksjonov v rozhovoru, který vyšel v pondělí.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Nikdo nedokáže říci, kdy se proces adaptace naplno rozjede. Děláme vše pro jeho urychlení. Není pochyb o tom, že ne vše probíhá hladce," přiznal úřadující gubernátor dosazený Moskvou.

Elektřina proudí jen z Ukrajiny

S poukazem na federální šestiletý plán na rozvoj Krymu zdůraznil, že je třeba využít peníze, s nimiž se počítá při rozvoji infrastruktury, zdravotnictví či energetiky.

Krym není pevninou přímo napojený na Rusko, které poloostrov anektovalo v březnu. Například v dodávkách elektřiny je téměř zcela závislý na Ukrajině.

Pokud jde o bankovní systém, ten na Krymu "plně funguje", řekl Aksjonov. Na poloostrově prý je otevřeno přes 500 bank.

Buřiči budou vyhoštěni

Aksjonov se rovněž vyjádřil k napjatým vztahům mezi národnostními skupinami v regionu včetně postavení krymských Tatarů. "Každý, kdo bude jakýmkoli způsobem podněcovat třenice mezi etniky, bude buď poslán pryč z poloostrova, nebo bude čelit trestní odpovědnosti. Nikdo takový neunikne," varoval šéf krymské vlády.

Na Krymu žije několik set tisíc krymských Tatarů, potomků obyvatel středověkého chanátu. S březnovou ruskou okupací se Tataři nesmířili a jejich obavy z rusifikace a náboženského a etnického útlaku sílí. Neoficiální vůdce krymských Tatarů Mustafa Džemilev žije na Ukrajině a na Krym se z rozhodnutí ruských úřadů vrátit nesmí.

Minulý týden městský soud v Simferopolu rozhodl o vyklizení sídla neoficiálního parlamentu krymských Tatarů v centru města. [celá zpráva]