„Ruský prezident poznamenal, že ostrá eskalace konfliktu přivedla zemi na pokraj občanské války,“ tlumočil obsah rozhovoru mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Putin i Merkelová podle něj zdůraznili důležitost rozhovorů všech stran. Zástupci Ruska, Ukrajiny, Evropské unie a Spojených států se mají sejít ve čtvrtek v Ženevě.

Ukrajinská vláda oznámila v úterý spuštění „protiteroristické operace“ proti proruským skupinám, které v několika městech na východě Ukrajiny obsadily správní budovy a žádají větší autonomii nebo referendum o odtržení. [celá zpráva]

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Ukrajinská armáda rozmístila na východě země vojenskou techniku.

Kyjev obviňuje Moskvu, že nepokoje podněcuje a zneklidňuje ho také přítomnost několika desítek tisíc ruských jednotek u hranic. [celá zpráva]

Podle Kremlu je bezpečnostní akce na východní Ukrajině „protiústavní“, jelikož je nasazením síly proti „pokojným protestům“.

Rusko se domnívá, že nejvhodnějším řešením krize by byla federalizace Ukrajiny. Ve středu to zopakoval ministr zahraničí Sergej Lavrov. Už dříve varoval, že nelze opomíjet zájmy a očekávání ukrajinských regionů. Ve středu poznamenal, že centrální vláda nemá kontrolu nad celou zemí, takže vlastně nefunguje.