„Nemyslím, že by to byla dobrá volba pro pana Putina, ale ta volba je na něm,“ prohlásil Obama a doplnil, že doufá v diplomatické řešení krize na Ukrajině. Americký prezident zopakoval, že mezinárodní společenství neuznává anexi Krymu Ruskem.

Podle Obamy si musí o svém osudu rozhodovat sami Ukrajinci, přičemž je jasné, že Ukrajina bude mít vždycky úzké vztahy s Ruskem, protože na něj má historické vazby. Západ se ale „obává toho, co bude Rusko dál dělat“.

Nebojí se dalšího kroku

„Proto konzultujeme možnou podobu budoucích sankcí, pokud by Rusko zašlo dál,“ vysvětlil Obama. Sankce by podle mohly postihnout odvětví ruské energetiky, financí, prodeje zbraní a obchodu mezi Ruskem, USA a Evropou.

Připustil, že by to mělo dopad na hospodářství celého světa, ale obzvláště tvrdě by to postihlo Rusko. Obama upozornil, že navzdory možným ztrátám jsou USA a EU v této věci zajedno. „Přejeme si řešit věc diplomaticky, ale nebojíme se dalšího kroku,“ uvedl.

Podle Obamy je také důležité, aby na Ukrajině proběhly spravedlivé volby a nová vláda začala řešit naléhavé problémy země včetně její hrozivé ekonomické situace, v níž by měl vypomoci  Mezinárodní měnový fond.