”Využiji výhody, že zde bude přítomna řada hlav států, abych je informoval o situaci v regionu a o nutnosti přemístit vojenské zdroje NATO v reakci na armádní aktivity Ruské federace v posledních měsících," řekl Basescu novinářům před odletem do Haagu.

Bukurešť v souvislosti s krymskou krizí opakovaně varovala před možným ruským vojenským zásahem v sousedním Moldavsku. Separatistické ruskojazyčné Podněstří na východě Moldavska chce následovat příklad Krymu a žádá připojení k Ruské federaci.

Rusko v posledních týdnech uskutečnilo na západě svého území řadu vojenských cvičení, zároveň ale popřelo, že by manévry souvisely s krizí na Ukrajině.

Obama: Putin si musí uvědomit následky

Šéf Bílého domu před odjezdem na summit v rozhovoru pro nizozemský list de Volkskrant řekl, co vzkáže evropským vůdcům. Podle něj si Vladimir Putin musí uvědomit hospodářské a politické následky svého počínání na Ukrajině. Pokud bude Rusko pokračovat ve vyhrocování tamní situace, musí být Západ připraven rozšířit dosavadní sankce, které již Spojené státyEvropská unie na vybrané ruské a krymské představitele uvalily.

Šéf Bílého domu přitom připouští, že opatření, kterými Západ Moskvě hrozí, mohou mít celosvětové dopady. Řada unijních představitelů se ale kvůli ekonomické a energetické závislosti na Rusku obává vlivu protiruských sankcí na evropské hospodářství.

V neděli přitom generál amerického letectva USAF Philip Breedlove řekl, že velení NATO zjistilo, že je možnost, že ruské jednotky proniknou do Transdněstří, což je „velmi znepokojující“. [celá zpráva]

Tyto obavy se objevily už v minulý týden. [celá zpráva]

Spolupráce Ruska a USA při likvidaci sarinu

V rámci schůzky v Haagu se setkají ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov. Kerry doufá, že krymská krize nebude mít dopad na spolupráci Ruska při likvidaci syrských chemických zbraní.

"Doufám, že důvody, které přiměly Rusko stát se partnerem v tomto úsilí (o likvidaci syrských zbraní), stále existují," řekl Kerry novinářům.